Младинските фудбалски школи бараат помош од ФФМ и АМС

Кризата со коронавирусот се одрази врз спортот, а истата слика не ја одмина ниту Македонија каде спортот исто така е во карантин.

Премиерот Оливер Спасовски вчера објави дека Владата ќе им помогне на сите македонски спортисти кои во наредните два месеци ќе добијат плата од дражвата во висина од 14.500 денари, но денеска се јавија и фудбалските клубови и школи кои работат со млади категории,и тие бараат итен состанок со ФФМ и Агенцијата за млади и спорт.

Поради запирањето на спортот во Македонија тие бараат на итен состанок да се разгледа состојбата и да се помогне, бидејќи неизвесна е судбината на повеќе од 6.000 дечиња кои тренираат фудбал.

Прочитајте и...  Се враќаат и навивачите на фудбалските стадиони

Прочитај повеќе

НЕВЕРОЈАТНО: Фудбалерите на Салцбург и при прослава на триумфот во Купот држат растојание (ВИДЕО)

Слободен печат

ПСЖ продолжува да се расфрла со пари во време на криза, нова желба Милинковиќ-Савиќ

Слободен печат

Коронавирусот зеде уште една фудбалска жртва, претходно му починаа и татко му и вујко му

Слободен печат

Навивачите на Црвена звезда со неверојатно пиротехничко шоу ја прославија титулата (ВИДЕО)

Слободен печат

Почнаа кавгите во Интер, Конте бара едно, Марота нејќе да чуе и нуди друго

Слободен печат

Бунт против Погба, соблекувалната на Реал не го сака во тимот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се подготвува размената на летото, Пеп добива идеално засилување од Баерн

Слободен печат

Федерер повеќе заработува од Роналдо и Меси

Слободен печат

Мајката на Нејмар му ги прости гревовите на поранешното момче, планира и венчавка

Слободен печат

НБА лигата продолжува на 31 јули и тоа со плеј-оф

Слободен печат

„Кралот“ Хаверц: Голгетер за историја во германскиот фудбал! (ВИДЕО)

Слободен печат

Црвена звезда со „петарда“ до нова шампионска титула! (ВИДЕО)

Слободен печат