Младата актерка која глумеше во филмот на Дизни почина од тумор на мозокот

Актерката од филмот на Дизни „Queen of Katwe“ Никита Перл Валигва, почина на 15 години, пишува BBC.

Туморот на мозокот ѝ бил дијагностициран уште во 2016 година, а режисерката на филмот ги мотивирала луѓето да донираат сретства за нејзиното лечење во Индија, со оглед на тоа дека лекарите во Уганда не ја имале соодветната опрема.

Туморот се повлекол во 2017 година, но се вратил минатата година.

Филмот „Queen of Katwe“ снимен е според вистинската приказна за Фиона Мутеси, шахистка од Уганда, која и покрај сиромаштвото и недостатокот на образование, се натпреварувала во меѓународните турнири.

Прочитајте и...  Коронавирусот не пребира дали си славен или богат: Прочуениот дизајнер на чевли Серџо Роси починал сам, во студен болнички кревет

Прочитај повеќе

Имал 11 деца, а љубовникот го сакал повеќе од секоја жена: Го одбил Оскарот и засекогаш го промени Холивуд

Слободен печат

Стил на неделата: Ана Глигорова, режисерка и борец за правда

Слободен печат

Обвинителството бара притвор за двајцата насилници од Штип

Горан Наумовски

Болсонаро продолжува да го негира значењето на коронавирусот

Слободен печат

Нови 30 случаи позитивни на КОВИД-19

Горан Наумовски

ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Изработуваме накит со Александра Иванова (ВИДЕО + ФОТОГАЛЕРИЈА)

Јасмина Кантарџиева Димков

Остави Коментар

Прочитај повеќе

ЗАЕДНО МОЖЕМЕ ДА ГО ПОБЕДИМЕ ВИРУСОТ – Антонио Бандерас донираше 53 илјади евра и упати силна порака! (ФОТО)

Слободен печат

ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА со Александар Прокопиев: Да не заборавиме на суштинските човекови работи

Јасмина Кантарџиева Димков

Струмичанец сакал да ја обљуби снаата

Шилегов, Шекеринска и Филипче извршија увид во градежните работи за подигнување на монтажната болница

Слободен печат

Српска пејачка одигра „валкан танц“ со длабоко деколте: На многу мажи им го продолжив животот! (ВИДЕО)

Слободен печат

Шпанија го забележа најсмртоносниот ден, за 24 часа починаа 769 лица

Слободен печат