6 C
Скопје

Млад ерменски голман загина во Нагорно Карабах

Ерменскиот чувар на мрежата Гагик Абрахамјан (18) загина во борбите меѓу ерменските и азербејџанските сили во Нагорно Карабах, соопшти денеска неговиот клуб Пјуник.

Младиот фудбалер тргна во војна уште на почетокот од конфликтот, посочуваат од најтрофејната ерменска екипа на Фејсбук.

– Тој имаше само 18 години и беше повикан во младинските репрезентации на Ерменија. Наше сочувство до родителите, семејството и пријателите на Гагик – се вели во соопштението.

Абрахамјан бранеше за јуниорската екипа во ерменската младинска лига, а оваа сезона двапати застана меѓу стативите.

Прочитајте и...  Официјално: Од понеделник кошаркарите ќе имаат нов селектор

Во едниот дуел неговата мрежа беше недопрена, додека во вториот прими два гола.

Поврзани вести

Ѓоковиќ направи уште поголема разлика во однос на ривалите

Слободен печат

ВИДЕО: Голеада на „Гудисон парк“ во режија на Сигурдсон и Кејн!

Слободен печат

Илиоски: Кога и малку се создаваат услови, се враќам и се трудам да ги остварам целите!

Љафтов: Долго време се чекаше на овој успех во Пазарџик, за нас и градот ова е историја!

ВИДЕО: Мастерсот во Монте Карло продолжува без Надал!

Слободен печат

Ѓорческа во големото финале на турнирот во Франција

Слободен печат

Остави Коментар