Мјанмар првиот извештај за заштитата на Рохинџите го поднесе до Судот на ОН

Судиите му наложија на Мјанмар да ги известува на секои шест месеци сè додека не се донесе конечна пресуда. 

Мјанмар го достави својот прв извештај до највисокиот суд на Обединетите нации за придржувањето до мерките изречени во јануари заради заштита на муслиманското малцинство Рохинџи, соопшти денеска Судот.

Гамбија поднесе тужба против Мјанмар во која ја обвини таа земја за кршење на Конвенцијата за геноцид од 1948 година.

Комисијата од 17 судии едногласно го поддржа наметнувањето на т.н. привремени мерки на Мјанмар заради заштита на доказите за злосторства и спречување на насилство.

Судиите му наложија на Мјанмар да ги известува на секои шест месеци сè додека не се донесе конечна пресуда.

Прочитајте и...  Заев: И покрај тоа што ДУИ не вреди пет пари, на 27 април со сопствен живот го бранев Талат Џафери

Прочитај повеќе

Серија инциденти пред Собранието на Србија во Белград (ВИДЕО)

МИА Агенција

Реакција на српската Демократска партија за протестите во Белград

Слободен печат

Демонстрантите ја нападнаа полицијата во Белград, употребен и солзавец

Слободен печат

Нови демонстрации во Србија, Парламентот го опколи жандармеријата (ВИДЕО)

Слободен печат

Вучиќ од Париз: Мислам дека конечно паднаа сите маски!

Слободен печат

Во светот денеска рекорден број новозаразени: СЗО признава дека не може да се искорени вирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Царовска: ВМРО-ДПМНЕ нуди изолација и враќање назад

Слободен печат

Стефановиќ: Брутални сцени на насилство, полицијата мора да реагира

МИА Агенција

Николоски: Мојот против кандидат е „капо ди тути капи“ на сите криминалци во оваа држава

Слободен печат

Филипче: Ако делите барем дел од ентузијазмот, вербата и желбата што јас вечерва ја чувствувам, ние сме победници

Слободен печат

Заев: После поразот Мицкоски нема да биде лидер на ВМРО-ДПМНЕ

Слободен печат

Мицкоски: Да ставиме крај на криминалот и разнебитувањето

Слободен печат