Митровиќ од Црвениот Крст: На територија на град Скопје од од 8:30 до 12:30 секој ден се примаат повици и се врши теренска достава

-На територија на град Скопје од 8:30 до 12:30 секој ден се примаат повиците и се врши онаа теренска достава. Во однос на двата мобилни тима на територија на Карпош препораките во аптеките и маркетите се почитуваат, но тоа не е случај со граѓаните, изјави во „Утрински брифинг“ на „Слободна ТВ“ Слободан Митровиќ од Црвениот Крст.

Тој истакна дека свесноста за почитување на препораките и мерките се очекува од сите граѓани, особено кога станува збор за контакти.

-Ние како Црвен крст во целост ги почитуваме препораките, внимаваме во контактот со лицата, но сепак не треба само ние да внимаваме на нас, туку треба и останатите тоа да го прават и за себе и за другите. Забележано е дека оние кои се свесни за себе и на другите им посочуваат, еве пример, за растојанието помеѓу луѓето, рече Митровиќ.

Прочитајте и...  Почина 8-годишно дете на пат кон болница

Прочитај повеќе

Хафтар: Ќе ги отвориме нафтените полиња за да ја обезбедиме иднината на Либија

Слободен печат

Советот за човекови права на ОН усвои Резолуција за Белорусија

Слободен печат

Германското МНР за бугарскиот меморандум- историјата нека им остане на историчарите

Слободен печат

Димитров: Бугарија во членот 2 од Договорот за пријателство има обврска да ни помага во процесот на европска интеграција

Слободен печат

Ковачев: Гоце Делчев е на Македонија, никој не сака да и го земе, тој е и на Бугарија

Слободен печат

Над 13 илјади заразени во еден ден во Франција, во Париз заразата се шири најбрзо

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Атина „цвета“ короната, 40 отсто од вработените ќе работат од дома, се откажуваат концерти и кино проекции

Слободен печат

Претседателот на Гватемала заразен со ковид-19

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: Николовски и неговиот шеф се криминалци

Две брачни двојки пријавиле 1.200 лажни бремености, од француските власти извлекле близу два милиони евра

Слободен печат

Џонсон: Доаѓа втор бран, се плашам дека е неизбежен

Османи: Нема да дозволам сопки и емоции да влијаат на патот кон ЕУ, верувајте во тоа

Слободен печат