Митрополитот Амфилохије тешко дише, но не е приклучен на респиратор

Митрополитот црногорско-приморски Амфилохије кој од 6 октомври се лечи од коронавирусот во Клиничкиот центар во Подгорица, од утринава тешко дише, но не е приклучен на респиратор, соопштија од Митрополијата.

Наведено е дека утринава Амфилохије дишел отежнато, со болки во градниот кош, па веднаш биле направени сите анализи.

„Снимката покажа дека причината за отежнатото дишење и болките е појавата на воздух во градите, што често се јавува во ситуации каде пациентот има чувствителни бели дробови заради долгото воспаление и кои се почесто на кислородна терапија, а речиси е неизбежен кога се работи за постари пациенти“, се наведува во соопштението.

Скенирањето на белите дробови и артерии покажало дека тој нема тромбоза, а снимката од срцето исто така е добра, пренесува Митрополијата.

Прочитајте и...  Австралија „гори“, температури над 40 степени Целзиусови

Извор: Бета.рс

Поврзани вести

Бајден ја разгледува кандидатурата на генерал Остин за шеф на Пентагон

Михаило Донев

Србија: Рекорден број на смртни случаи во последните 24 часа од ковид-19

Слободен печат

ЛДП и Демократски сојуз на Mакедонците-ученици во Пустец им донираа книги и учебни материјали

Михаило Донев

Вчера редици за шопинг, денеска за ковид амбуланти: Хаос пред болниците во Србија (ВИДЕО)

Слободен печат

Приведен 36-годишен скопјанец баран со потерница

Слободен печат

Борис Џонсон именуваше министер кој ќе ги распределува вакцините против ковид-19

Михаило Донев

Остави Коментар

MacedonianAlbanian