24.8 C
Скопје

Митревски го реши португалското дерби

Голманот на македонската ракометна репрезентација, Никола Митревски продолжи со одлични настапи за екипата на Порто и вечерва беше еден од најзаслужните за победата на неговиот тим од 33:30 над Спортинг Лисабон со кој речиси сигурно дека ќе ја освои титулата.
Спортинг беше подобар тим во првото полувреме и на одмор замина од три гола предност (14:17),  потоа во второто полувреме предноста се зголеми и на пет гола (16:21), но потоа на сцена стапи Митревски.
Голманот на македонската репрезентација имаше неколку одбрани кои неговите соиграчи успеаја да ги искористат и да направат пресврт, а со тоа и да дојдат до голема победа која речиси сигурно им ја носи и титулата.
Порто по 26 кола има максимални 26 победи, додека Спортинг е второпласиран со само два порази кои ги доживеа токму од лидерот на табелата.

Поврзани вести

Франција има една победа на ЕП, но и натаму е најголем фаворит за шампионската титула!

Слободен печат

Класика на „Вембли“: Ги дознавме сите осминафинални двојки на Европското првенство!

Слободен печат

ВИДЕО: Германија „преживеа“ во Минхен, Роналдо е синоним за рекорди!

Слободен печат

Клуб од шпанската „Ла Лига“ со интерес за Дарко Велковски!?

Слободен печат

Ја победија само Македонија – Украинците се најголемите „среќници“ на Евро 2020!

Слободен печат

ВИДЕО: Ѓоковиќ „гази“ и во двојки, крај за првите носители на турнирот во Мајорка!

Слободен печат

Остави Коментар