Митрески: Законот за Советoт на ЈО не спаѓа во група закони што се носат со двојно мнозинство

Законот за Советот на јавни обвинители не спаѓа во група закони што  се носат со двојно мнозинство, напиша на Фејсбук координаторот на пратеничката група на СДСМ, Јован Митрески на Фејсбук.

-На колегата кој е еден од поголемите познавачи на законите и процедурата не му забележувам. Знам која му е целта… За граѓаните да немаат дилема во прилог ја ставам листата на закони кои се носат со двојно мнозинтво според Законот за комитетот за односи меѓу заедниците, а таму не е Законот за совет на јавни обвинители. Во Собранието исто така има еден уште поголем познавач на процедурите и законите кој најдолго време бил претседател на институцијата. Затоа, во прилог еден стенограм кога водел седница кога се менувал законот за совет на јавни обвинители каде се гледа дека нема двојно гласање. За амандманот 30 став 3 и 8 од Уставот во некоја следна прилика… Според тоа, Ви посакувам добра ноќ- напиша Митрески.

Прочитајте и...  Во општина Маврово и Ростуше 18 лица во домашна изолација

Тој на својот Фејсбук профил сподели листа на закони кои се носат со двојно мнозинство.

Прочитај повеќе

Жена заразена со коронавирус во Загреб плаќала сметки во пошта

Слободен печат

Полициски час во Србија од петок до понеделник

Слободен печат

Деспотовски: Нема апсолутно никаков застој во реализацијата на ФИТР проектите

Слободен печат

Препораки за превозниците кои патуваат во земји со среден и висок ризик на коронавирус

Слободен печат

НБ со апел до граѓаните да ги посетуваат банките само кога тоа е неодложно

Слободен печат

ВМРО – ДПМНЕ предлага нови мерки за решавање на проблемот со угостителите

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Одложен најважниот настан на хрватското претседателство со ЕУ

Препораки од Владата за однесување на вработените во производните капацитети

Слободен печат

Вкупно 25 проценти од заразените со Ковид-19 во Романија се здравствени работници

Горан Наумовски

Без јасен договор за Иран состанокот со ОПЕК+ е бесцелен

Слободен печат

Во Њујорк дневно дома умираат и по 200 луѓе кои не се регистрираат

Во Словенија потврдени 36 новозаразени со коронавирусот