Мистериозниот твит на жртвата на Епстајн отвори нови прашања за мрежата на моќници поврзани со милионерот - Слободен печат

Мистериозниот твит на жртвата на Епстајн отвори нови прашања за мрежата на моќници поврзани со милионерот

По интервјуто во кое обвинува познати личности како принцот Ендрју за сексуално искористување, Вирџинија Робертс објави вознемирувачка порака на Твитер во која ја информира јавноста дека нема нагони да изврши самоубиство, пренесува српски „Курир“.

Вирџинија (36), која сега го користи презимето Џуфри, тврди дека американскиот инвестициски банкар и милионер Џефри Епстајн сексуално ја злоупотребувал и ја нудел на своите пријатели, а во претходно споменатиот твит таа напиша: „Ако ми се случи нешто – моради моето семејство – не дозволувајте да помине лесно и помогнете ми да ги заштитам. Има премногу злобни луѓе кои сакаат да ме замолчат“.

Епстајн умре во притвор, чекајќи судење во Соединетите Американски Држави. По официјалната обдукција, заклучено е дека тој си го одземал животот со бесење, и покрај многуте теории на заговор, но и тврдењата на угледниот патолог Мајкл Баден дека доказите „укажуваат на убиство“.

Прочитајте и...  Петар Андоновски: Министерството за култура нема критериуми кога ги доделува средствата за издаваштво

Вирџинија Џуфри неодамна за медиумите зборуваше за злоупотребата на која била изложена. Тврди дека прнцот Ендрју трипати сексуално ја искористил – еднаш во станот на Епстајн во Њујорк, еднаш на јахта на Карибите и еднаш во Лондон во куќата на Гислејн Максвел, блиската соработничка на Епстајн.

Опишувајќи го првата средба со принцот Ендрју во Лондон, изјави дека ја однеле во ноќниот клуб на Доналд Трамп, каде како што рече, танцувала со „испотениот“ принц.

Откако го напуштиле клубот, Максвел наводно ѝ рекла дека мора со Ендрју да го направи она што го правела со Џефри Епстајн.

– Ми дојде многу тешко. Не очекував такво нешто од член на кралското семејство. Не очекував такво нешто од човек кој луѓето го сметаат за пример и му се восхитуваат – рече таа.

Прочитај повеќе

Казна за полицајците кои употребувале прекумрена сила на протестите против Путин

Слободен печат

Законот за јавното обвинителство топ тема во партиските соопштенија: СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ пак за криминалот во туѓиот двор

Весна Тодоровска

КОНЕЧНО: Од денеска може да се купи билет за едно возење во автобус

Слободен печат

Од рекламите и валканите прозори, патниците во автобусите на ЈСП не знаат каде да се симнат (ФОТО+ВИДЕО)

Предупредувања за голема опасност од поплави во три округа во Англија

МИА Агенција

Ангеловска: Преку МСИП забрзано се градат и рехабилитираат локалните патишта

Слободен печат

Остави Коментар

Шестнаесет − четиринаесет =

Прочитај повеќе

МВР го снимило Боки 13 како оди дома кај Катица Јанева

Горан Наумовски

Мицкоски го повикува Заев на ТВ дуел

Слободен печат

Николовски: Приклучете се на маршот „Чекориме за правда“

Слободен печат

Косово: На свечената седница за годишнината од независноста истакнато знамето на УЧК

Слободен печат

Жерновски: НАТО се подготвува за македонското знаме! (ВИДЕО)

Слободен печат

Забранета апликација слична на „Ватс-ап“ поради наводна шпионажа

Слободен печат