Мистериозна супстанца од темната страна на Месечината ги зачуди научниците

Кинескиот вселенско летало „Јуту-2“ испрати нови фотографии од „обоена мистериозна супстанца“ која ја откри во мал кратер на спротивната (темна) страна на Месечината, што предизвика голем интерес во научната заедница, објави „Србија данас“.

Тимот на мисијата „Чанге-4“, во чија рамка делува и леталото „Јуту-2“, тврди дека обликот и бојата на необичниот желатинест материјал е значително различен од другото опкружение.

Фото: ЦНСА/ЦЛЕП

Најновите фотографии со се направени со посебната камера на роверот, кој внимателно морал да му се приближи на кратерот со дијаметар од два метри, во кој се наоѓала чудната супстанца.

Црвенкастите и зелените нијанси на фотографиите се резултат на инструментите кои ги користела камерата – посебни спектометри, кои детектираат како се шири светлината и се одбива од површината на материјалот, за да се утврди хемиската стурктура.

Прочитајте и...  Наумовски: Неможност за аплицирање за велосипеди и тротинети по електронски пат, за неколку дена ќе заврши повикот (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Костадинов: Може да се случи да немаме избори ни во редовниот термин во декември

Слободен печат

Бочварски: Сите текстилни работнички кои се тестирани задолжително треба да останат дома

Слободен печат

Трамп го обвини Куомо за грабежите: Њујорк го искинаа на парчиња

Слободен печат

Велика Британија ја повика Кина да го повлече предлог законот за безбедност во Хонгконг

Слободен печат

Подготовки за избори: Партиите на терен, ќе се гласа на отворено

Коронавирусот го скрати животниот век во Белгија за пет месеци

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мас: Протестите во САД се разбирливи и повеќе од легитимни

МИА Агенција

Имаме капацитет да се справиме и со овој бран на болеста, смета Филипче

Слободен печат

Борис Џонсон вознемирен од насилствата во САД

Слободен печат

До четврток ќе се донесе одлука за евентуално враќање на рестриктивните мерки

Слободен печат

Градоначалникот на Чаир позитивен на Ковид 19

Слободен печат

На протестите во Њујорк ограбени елитни дуќани, украдени „Ролекси” во вредност од 2.3 милиони долари (ВИДЕО)

МИА Агенција