МИСТЕРИОЗНА СМРТ НА НОВИНАРКА ОД БИ-БИ-СИ: Никој не знае што и се случило, семејството во шок (ФОТО+ВИДЕО)

Младата, популарна водителка на Би-Би-Си, Хана Јусуф, почина ненадејно на 27-годишна возраст.

„Хана беше посветен професионалец и мост помеѓу медиумите и заедницата и посветено помагаше да се разбијат границите околу тоа чиј глас се слуша. Многумина Хана ја познаваа поради нејзиниот неверојатен допринос во новинарството и нејзината работа во Би-Би-Си. Додека жалиме за нејзината загуба, се надеваме дека она што Хана го остави зад себе ќе послужи како инспирација и светло за нејзините колеги и за заедницата“, пишува во соопштението од семејството.

Хана, како што соопштија нејзините најблиски, починала изненадно и неочекувано.

https://www.youtube.com/watch?v=IgWXODbrqy8

Колегите и уредниците велат дека оваа млада новинарка сите ја обожувале. Таа ги истражувала условите за работа во една популарна кафетерија, по што компанијата направила внатрешна ревизија.

Прочитајте и...  Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Во емисијата „Добро утро, Британија“ гостувала во 2017 година со хиџаб на главата во желба да истакне дека забраната за верски симболи на работа би ги погодила муслиманските жени.

Хана била родена во Сомалија, но во детството се преселила во Холандија, а потоа во Велика Британија. Говорела 6 јазици и била позната по исклучителната интелигенција.

Причините за нејзината смрт, не се наведени.

 

View this post on Instagram

 

New hair 🐰

A post shared by Hanna Yusuf (@hannayusuf) on

Прочитај повеќе

Кој е посилен од државата?

Чулев: СВР Струмица ги истражува донациите и дали лицата кои ги делеле ги почитувале мерките за Ковид-19

Слободен печат

Кумановци горди на двајцата доктори сограѓани беа дел од тимовите за трансплантација на срце и бубрези

Слободен печат

Протести во Минск против кандидатурата на Лукашенко за шести мандат

Слободен печат

Во Грција основните училишта и градинките се отвораат од 1 јуни

Слободен печат

Манчевски: Ако нема избори на 21 јуни, тогаш мора да се продолжи вонредната состојба

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Се слави во Чаир: Оро за време на полициски час? (ВИДЕО)

Слободен печат

Скоро пет и пол милиони лица заразени со Ковид-19

Слободен печат

Земјотрес го погоди Иран, најмалку 6 лица повредени

Слободен печат

Јовески: Поради новонастаната состојба одредени дејствија се одлагаат или не се преземаат

Слободен печат

Најмалку 107 лица заразени со коронавирус на миса во Франкфурт

Слободен печат

Драма во Сараево: Мечка се бори за својот живот, едно младенче е фатено, другото се уште се бара (ВИДЕО)

Слободен печат