7 C
Скопје

Мистеријата за највисокото дрво во светот: Зошто никој не знае каде се наоѓа?

Дрвото „Џиновска секвоја“ со име Хиперион се наоѓа во Националниот парк Редвуд во Калифорнија, но точната локација на највисокото дрво во светот се чува во строга тајност.

Дрвото Хиперион беше откриено на 25 август 2006 година од Крис Атикинс и Мајкл Тејлор во најоддалечениот дел од Националниот и државен парк Редвуд во Калифорнија. Се верува дека дрвото е старо околу 700-800 години, пишува „National geographic“.

За да успеат да ја измерат висината на дрвото, научниците морале да користат многу комплициран метод – да се искачат на самиот врв на дрвото и да спуштат јаже до земјата. На тој начин ја измерале висината на дрвото која изнесува 115,61 метар, што му ја донесе титулата највисокото дрво во светот.

Прочитајте и...  Џенифер Анистон вели дека приказните дека посвојува дете се чиста измислица

Истражувачите веруваат дека дрвото може да биде и повисоко од 116 метри, но поради штетата што ја направиле клукајдрвците на врвот на дрвото, тие биле принудени да запрат на 115,6 метри.

Иако неколку примероци од дрвја биле поголеми од овој гигант, повеќето биле жртви на уништувањето на шумите во регионот Редвуд во средината на 1960-тите години на минатиот век.

Всушност, повеќе од 90% од древните шуми на државата биле исечени до 1978 година, кога просторот бил купен и припоен кон Националниот парк.

Како што е случајот со повеќето ретки видови дрвја, нивната точна локација е секогаш чувана во тајност, и само три групи на луѓе биле во можност да ги пронајдат.

Прочитајте и...  ВИДЕО | За племето од островот Тана принцот Филип бил Бог: Смртта на војводата од Единбург ќе ја одбележат со посебни ритуали

Поврзани вести

ФОТО | Седа коса, а таа непрепознатлива: Погледнете каква промена претрпе убавата Белучи за новата улога

Слободен печат

Реченици кои треба да ги избегнувате на интервју за работа

Слободен печат

Нон-пејперот на Јанша – уште еден доказ за деструктивниот ефект на Десницата врз Балканот

С.Р.

Министерство за економија ќе побара Владата да ја раскине концесијата за песок во Долно Коњари

Југослава Дуковска

Адвокатот на Вајнстин тврди: Тој е веќе речиси слеп, му испаѓаат и забите

Слободен печат

Чоколадо, грозје, коски од живина и друга храна која не смее да ја јаде вашето куче

Слободен печат

Остави Коментар