МИСТЕРИЈА од вселената: Научниците откриле ЧУДЕН сигнал, но ова НЕ Е ПРВПАТ

Кинеските научници примиле необичен сигнал со помош на петстотини метри широкиот радиотелескоп ФАСТ.

Имено, сигналот е составен од низа на повторувачки брзи „удари“ на радиосигнали (ФРБ), кој е дојден од длабочините на вселената и кој, барем засега, научниците не можат да го објаснат.

ФРБ сигналите се многу ретки и од 2007 година кога првпат се регистрирани, детектирани се околу стотина. Најмногу се случуваат само еднаш и потоа исчезнуваат, но кинеските научници тврдат дека минатонеделниот ФРБ „е познат од порано“.

Како што се наведува, сигналот ФРБ121102 е регистриран во 2012 година, а се вратил во 2015. Сигналот е дојден од џуџеста галаксија одалечена три милијарди светлосни години од Земјата. Сега, помеѓу 30 август и 3 септември, ФАСТ го детектирал истиот сигнал со повеќе од 10 пулсеви.

Прочитајте и...  Штетно е кога двајца „чауши" во еден ресор одат контра, им порачуваат земјоделците на Трипуновски и Димковски

Иако научниците не знаат од каде сигналите потекнуваат, не сакаат да погодуваат во толкава мера за да се создаде претпоставка за вонземјанска цивилизација. Сепак, мистеријата засега останува и експертите работат на објаснување на феноменот.

Прочитај повеќе

СЗС: Вучиќ повторно го потврди неуспехот на својата политика на Косово

Слободен печат

Што претставува „плус, плус“ планот на Ахтисари?

Слободен печат

Спасовски изрази сочувство до семејството на загинатите деца во Романовце

Слободен печат

Асанж и претставници на американската Влада утре ќе се соочат во лондонскиот суд

Слободен печат

Официјално соопштение од Јамајка: Не е донесена одлука за признавање на Косово

Слободен печат

Остави Коментар

два + 5 =

Прочитај повеќе

Силен земјотрес на границата меѓу Турција и Иран

Слободен печат

ИСТОРИСКИ ДЕН ЗА БИТКОИНОТ: Инвеститорите со нетрпение го чекаат мај

Слободен печат

Спасовски ќе ја предводи делегацијата на Самитот на ЕБОР за Западен Балкан во Лондон

Слободен печат

Вучиќ до Милановиќ: Да ја бакнам земјата пред вашите стапала? Не ми паѓа на памет

Слободен печат

Георгиева: Епидемијата на коронавирусот го загрозува обновувањето на глобалната економија

Слободен печат

Околу 16 илјади македонски државјани живеат во Венето и Ломбардија, каде има изолација на 11 населени места поради коронавирусот

Слободен печат