Мистерија и криминал во Европа: Серии за оние на кои им е преку глава од англосаксонската продукција (ВИДЕО)

Од мистериозни убиства во раните осумдесетти години во Полска, преку злосторства кои се разгледуваат низ психоанализа на Фројд, па се до вируси кои сеат смрт во Данска, ви носиме неколку актуелне телевизиски серии на водечките стриминг сервиси во светот.

Доминантните филмски гиганти Нетфликс и ХБО ја колонизираат локалната култура на земјите надвор од англиското говорно подрачје.

Станува збор за интересни серии кои се снимаат во Европа, на јазикот на кој зборува тамошното локално население, а се третира и локалната тематика на поединечни земји.

Со ова ХБО и Нетфликс се обидуваат да им се додворат на европската публика, рушат јазични бариери и будат голем интерес кај луѓето за приказните од нивното поднебје.

Прочитајте и...  Соседите сигурно уживаат: Хајди Клум дома се сонча гола! (ФОТО)

Погледнете за кои серии станува збор:

 

 

 

 

 

Прочитај повеќе

Здравко Чолиќ слави роденден: Се имаше, се трошеше и никогаш не зажалив!

Слободен печат

Овие 5 хороскопски знаци се најголеми трошаџии: Не знаат за граница и секогаш влегуваат во долгови!

Слободен печат

Драгана Велковска: Сите отворени прашања поврзани со луѓето, животните и животната средина се приоритет

Јасмина Кантарџиева Димков

Ортопедите советуваат што мора да правите за да имате здрави зглобови

Слободен печат

Чудо од дете: Најмладиот дипломец во историјата на факултетите, има 13 години и четири дипломи!

Слободен печат

Необичен метод со обична четка: Ослободете се од целулитот во само неколку потези!

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Слушнете како звучи „Слобода“, новата песна на Тамара Тодевска

Слободен печат

Како лесно да препознаете дали вашето куче е гладно, тажно, среќно, исплашено, нервозно

Слободен печат

Кајли Џенер во средиште на скандал по обвиненијата што осамнаа на страницата на Форбс: Кралицата на карминот може да заврши во затвор!

Слободен печат

Истражување покажа кој тип дијабетес е пофатален во комбинација со коронавирусот

Слободен печат

Од принцезата Дајана до Џенифер Анистон и Џеј Ло: Ова се најдобрите „одмазднички стајлинзи“ низ годините (ФОТО)

Слободен печат

Пред 30 години беше на врвот на кариерата, но сè уште е една од најубавите актерки во Холивуд! (ФОТО)

Слободен Печат