МИСТЕРИЈА ДОЛГА 42 ГОДИНИ: Исчезнала за Ноќта на вештерките, ја пронашле мртва во фрижидер - Слободен печат

МИСТЕРИЈА ДОЛГА 42 ГОДИНИ: Исчезнала за Ноќта на вештерките, ја пронашле мртва во фрижидер

Родителите на малечката Нима Луиз Картер од Оклахома на кобниот 31 октомври 1977 година кога се празнува Ноќта на вештерките, како секоја претходна вечер, ја ставиле својата 19-месечна ќерка во креветчето за деца. Утрото, нејзината мајка Роуз затекнала празен кревет, а девојчето исчезнало од заклучената куќа, пренесе српски „Телеграф“.

Иако вратите на куќата биле заклучени како и секогаш, од Нима немало никаков траг. Еден месец подоцна телото на девојчето е пронајдено во ладилник на напуштена куќа. Починала од задушување.

Роуз и нејзиниот сопруг Џорџ поминале на полиграф, што потврдило дека не биле вмешани во нејзиното киднапирање и смрт. Меѓутоа, таа вечер во нивниот дом немало други луѓе.

Пред мистериозното исчезнување на 19-месечното девојче, во градот се случиле уште некои чудни настани. Два месеци пред исчезнувањето на Нима, семејното куче во домот на Картер било отруено. По неколку дена, кога се вратиле дома, забележале дека некој влегол во нивниот дом.

Прочитајте и...  Ганц: Планот на Трамп за мир на Блискиот Исток е историски

Две години претходно, близнаците Мери Елизабет и Аугустина ги киднапирала нивната дадилка која ја обожувале, Џеки Рибидау. Тие се однесени во напуштена куќа и заклучени во стар фрижидер. Два дена подоцна, Мери се задушила, но нејзината сестра Аугустина продолжила да плаче и да бара помош. Тоа го слушнале деца кои си играле во близина, па девојчето било пронајдено и спасено.

Аугустина на сите им рекла дека ги киднапирала нивната дадилка, но дадилката Џеки дури по три години е осудена.

Според „Телеграф“, особено вознемирувачки е фактот што Џеки исто така ја чувала и малата Нима. Вечерта кога таа исчезнала, Џеки Рибидау не била во контакт со 19-месечното девојче, но родителите слушнале како таа плаче во својот кревет.

Прочитајте и...  МИСТЕРИЈА ЗА ПАДОТ НА АВГАНИСТАНСКИОТ АВИОН: Талибанците се фалат дека го урнале, од Пентагон НЕМА КОМЕНТАР

Меѓутоа, како што рекле, тие не ја провериле својата ќерка и ја оставиле да плаче, верувајќи дека тоа е еден од начините бебето само да заспие.

Иако Нима била вознемирена кога ја ставиле во креветчето, родителите во текот на вечерта ѝ дозволиле да се мачи, а таа одлука најверојатно ќе ги прогонува засекогаш.

Кога Џеки Рибидау конечно е уапсена и осудена за смртта на Мери, одбивала да збори за смртта на девојчето Нима. Дадилката во 1979 година е осудена на доживотен затвор, но Џорџ Картер никогаш не верувал дека таа е виновна за смртта на неговата ќерка.

Во интервју кое го дал 30 години по смртта на неговата ќерка, Џорџ рече дека Џеки не би можела тоа да го направи.

Прочитајте и...  Алармантно - продолжува палењето на контејнери во главниот град

– Секогаш кога доаѓаше кај нас, Нима трчаше кон неа и многу ѝ се радуваше. Пред неколку години прочитав интервју кое го дала Џеки во кое призна дека во тоа време била под дејство на дрога. Но, што ако за убиството на Нима е одговорен некој близок со нашето семејство? Како и да е, никогаш не можам да бида 100 отсто сигурен дека тоа го направи Џеки – рече таткото.

Семејството никогаш нема да ја дознае вистината бидејќи дадилката Џеки починала во 2005 година од цироза на црн дроб додека ја издржувала затворската казна.

Прочитај повеќе

Жбогар: Се надеваме дека Законот за ЈО ќе биде донесен пред Собранието да се распушти

Слободен Печат

Марковиќ го повика српскиот поглаварот на СПЦ во Црна гора на дијалог

Слободен Печат

Земјотрес со јачина од 5.2 степени регистриран во Грција

Слободен печат

Македонското и грчкото малцинство во Албанија бара од Рама да објасни зошто не се донесени подзаконските акти за малцинствата

Слободен Печат

Град Скопје финансиски поддржа 237 проекти од областа на културата

Слободен печат

Жителите на Вухан од зградите ја пејат химната (ВИДЕО)

Слободен Печат

Остави Коментар

20 − fourteen =

Прочитај повеќе

Мадуро ја нуди венецуелската нафтена индустрија на руска државна компанија

Слободен Печат

Дескоска: Се воведува јасна дисциплинска постапка за одговорност на јавните обвинители

Слободен печат

Распнат коњ се превезува по скопските улици (ФОТО) 

Слободен печат

Џафери: Оправдано очекувавме признание за остварените реформи

Слободен печат

Брегу: Одливот на „мозоци” е најголем предизвик за Западен Балкан

Слободен печат

Нема причина за ризик или паника за корона вирус во државава

Слободен печат