Мислењето за автентичното толкување на Законот за помилување утре на владина седница – Слободен печат
ВестиМакедонија

Мислењето за автентичното толкување на Законот за помилување утре на владина седница

Очекувањата од владата се дека мислењето ќе биде позитивно во односн на предлогот на СДСМ.

Мислењето за автентичното толкување на членот 11 од законот за помилување кое е потребно да го даде владата, за матичната комисија да распарава за него, утре ќе биде на дневен ред на владината седница, најавија од Владата, пренесе ТВ 24.

За законодавната комисија да закаже седница на која треба да му предложи на Собранието заклучок, потребно е мислење од владата. Очекувањата од владата се дека мислењето ќе биде позитивно во однос на предлогот на СДСМ.

Дека министрите ќе го донесат мислењето утре, уште во петокот најави министерката за правда Рената Десковска која го иницираше автентичното толкување, односно ги повика пратениците да го достават до Собранието.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close