Мислењето за автентичното толкување на Законот за помилување утре на владина седница

Мислењето за автентичното толкување на членот 11 од законот за помилување кое е потребно да го даде владата, за матичната комисија да распарава за него, утре ќе биде на дневен ред на владината седница, најавија од Владата, пренесе ТВ 24.

За законодавната комисија да закаже седница на која треба да му предложи на Собранието заклучок, потребно е мислење од владата. Очекувањата од владата се дека мислењето ќе биде позитивно во однос на предлогот на СДСМ.

Дека министрите ќе го донесат мислењето утре, уште во петокот најави министерката за правда Рената Десковска која го иницираше автентичното толкување, односно ги повика пратениците да го достават до Собранието.

Прочитајте и...  Српскиот министер за образование постигна договор со Студентскиот парламент

Прочитај повеќе

Во последните 24 часа регистрирани се 165 нови случаи на ковид-19, 7 лица починаа

Слободен печат

Шпанските банки размислуваат за трајно затворање на дел од филијалите

Слободен печат

Мисајловски: Ветуваме нови странски инвестиции и отвoрање нови работни места

Слободен печат

Цената на нафтата на „корона нишалка“

Слободен печат

Јужнокорејскиот Парламент прогласи тревога, пратеник бил заразен со коронавирус

Слободен печат

Штипското Инфективно одделение преполно со пациенти, стапува на сила планот Б

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Коцевски: Состојбата со Ковид-19 во Велес и Велешко е стабилна

Михаило Донев

Најголем дневен пораст на заболени во Хрватска: Нови 96 случаи на коронавирус, две лица починаа

Слободен печат

Државјани на Колумбија печателе лажни евра

Слободен печат

ЛДП демантира: Чедомир Јовановиќ не е на кислородна поддршка, туку е во стабилна состојба

Слободен печат

Се удави човек во Охридско Езерo

Слободен печат

Со фондови од ЕУ Шпанија ќе инвестира во спас на својата економија

Слободен печат