7 C
Скопје

Мислел дека е НЛО: Вперил ласер во полициски хеликоптер и доби шест месеци затвор

Маж, кој вперил ласер во очи на пилот на полициски хеликоптер, беше наречен „идиот“ и „лажго“ од судијата и му определи шестмесечна затворска казна.

Бенџамин Форт (39), правдајќи ја својата постапка на полицајците, рече дека помислил оти леталото, што го здогледал над Кили во западен Јоркшир, впрочем е НЛО. Инаку хеликоптерот бил во потрага по жена која исчезната од својот дом.

Судијата Џонатан Роуз за делото пресуди дека Форт ќе мора да одлежи во затвор шест месеци и додаде дека, ако можел, ќе доделел и повисока затворска казна, јави „Би-Би-Си“.

Тужителот Пол Кенфилд пред Кралскиот суд во Бредфорд рече дека пилотот бил принуден да замижи, бидејќи бил заслепен од ласерот и дека едвај избегнал трагедија.

Прочитајте и...  Турски суд нареди ослободување на новинарот Ахмет Алтан

Поврзани вести

Фаучи: Сите вакцини против ковид-19 одобрени во САД се безбедни

Слободен печат

Искра Михајловска: Архитектите се должни да помогнат да се избегнат итарпејовските манипулации при градењето и заштитата на објектите

Александра Бубевска

Индија со рекорден број на новозаразени, Мумбај се подготвува за целосно затворање

Слободен печат

Германски експерт предупредува: Полицискиот час е контрапродуктивен

Слободен печат

Ирската комисија почна истрага против Фејсбук откако беа објавени личните податоци на корисници

Слободен печат

Филипче до медицинските лица: Благодарност до сите заслужни за професионалноста, одговорноста и енергијата

Слободен печат

Остави Коментар