Мислел дека е НЛО: Вперил ласер во полициски хеликоптер и доби шест месеци затвор

Фото: EPA

Маж, кој вперил ласер во очи на пилот на полициски хеликоптер, беше наречен „идиот“ и „лажго“ од судијата и му определи шестмесечна затворска казна.

Бенџамин Форт (39), правдајќи ја својата постапка на полицајците, рече дека помислил оти леталото, што го здогледал над Кили во западен Јоркшир, впрочем е НЛО. Инаку хеликоптерот бил во потрага по жена која исчезната од својот дом.

Судијата Џонатан Роуз за делото пресуди дека Форт ќе мора да одлежи во затвор шест месеци и додаде дека, ако можел, ќе доделел и повисока затворска казна, јави „Би-Би-Си“.

Тужителот Пол Кенфилд пред Кралскиот суд во Бредфорд рече дека пилотот бил принуден да замижи, бидејќи бил заслепен од ласерот и дека едвај избегнал трагедија.

Видео на денот