18 C
Скопје

Мисии во вселената: Русија се подготвува за лет кон Венера

Русија е подготвена за самостојно финансирање на националната мисија до Венера со рок за лансирање во 2030 година, изјави Анатолиј Петрукович, директор на Институтот за вселенски истражувања на Руската академија на науките.

– Ако нема преголемо трошење, тогаш до 2030 година ќе можеме да го реализираме ова, рече тој.

Според Петрукович, лансирањето на лунарните мисии „Луна-26“ и „Луна-27“ во 2024 година и во 2025 година, овозможува да се финансира следниот проект. Тој истакна дека во моментот се разгледува можноста за започнување на мисија во Венера во 2029 година, пренесува БГНЕС.

Претходно беше објавено дека „Роскосмос“ одлучи да ја спроведе мисијата „Венус-Д“ за проучување на Венера како национална, без широко учество на меѓународни учесници. Претходно, САД беа рамноправен партнер во проектот.

Вчера, пак, научници од Универзитетот Кардиф (Велика Британија) и Технолошкиот институт во Масачусетс (САД) објавија дека пронашле фосфин во атмосферата на Венера, што најверојатно е од биолошко потекло. Се произведува од микроорганизми кои не користат кислород за дишење.

Поврзани вести

Поренешен припадник на зелените беретки во САД осуден за шпионажа во полза на Русија 

МИА Агенција

По труењето во Куманово мајонезот ќе се исфрли од градинките, на децата ќе им се сервира поздрава храна

Слободен печат

Мицкоски со поддршка до Израел: Испалувањето на ракети од Газа насочени кон цивилното население на Израел е целосно неприфатливо

Слободен печат

Јапонец се вакцинирал во Ниш: Патувал за Србија со велосипед низ 27 земји

Битиќи: Преку дијалог и меѓусебна соработка да креираме политики со кои ќе направиме конкурентен регион

Слободен печат

Хоџа: Доколку купеното земјоделско земјиште не се користи за земјоделството, државата може да го одземе, а земјоделците ќе добијат шанса да го купат она кое сега го користат

Слободен печат

Остави Коментар