Мишел во Сараево на средби со членовите на Претседателството на БиХ

Шарл Мишел
Шарл Мишел / Фото: EPA-EFE/DUMITRU DORU

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денеска ќе престојува во Босна и Херцеговина, каде ќе се сретне со членовите на Претседателството на БиХ и со други претставници, како и со претставници на партиите.

Мишел во Сараево ќе пристигне од Белград, каде вчера се сретна со српскиот претседател Александар Вучиќ.

Делегацијата на ЕУ во БиХ соопшти дека Мишел ќе разговара со претставници на Федерацијата за патот на БиХ кон ЕУ, чии 14 клучни приоритети се изборни и уставни промени, како и за регионалната стабилност во контекст на променетата геополитичка ситуација.

Мишел нема да го посети Мостар како што претходно беше планирано, поради обврски во Брисел, јавија сараевски медиуми.

ФОТО: Вучиќ и Шарл Мишел прават ќебапчиња за вечера

Видео на денот