Мис Англија ја врати круната: Баша повторно работи како докторка додека трае кризата со коронавирусот

Таа рече дека е погрешно да се носи круна на Мис Англија, дури и за хуманитарна работа, додека луѓето ширум светот умираат од коронавирусот.

Баша Мукерџи која во 2019 година ја доби титулата „Мис Англија“ се врати во Обединетото Кралство за да ја продолжи кариерата како докторка за време на пандемијата од коронавирус.

На почетокот на март, таа замина во Индија во рамки на развојното и општествено здружение чиј  амбасадор е. Посетија бројни училишта во кои донираа прибор и дадоа пари за домот за напуштени девојчиња. Како што ситуацијата со коронавирусот во Велика Британија се влошуваше, Мукерџи добиваше пораки од поранешните колеги од болницата во источна Англија, во кои ѝ пишуваа колку е тешка ситуацијата за сите нив. После тоа, контактирала со менаџментот на болницата за да им даде до знаење дека сака да се врати на работа.

Прочитајте и...  Филипче: Продолжуваме да го зајакнуваме јавното здравство

Таа рече дека е погрешно да се носи круна на Мис Англија, дури и за хуманитарна работа, додека луѓето ширум светот умираат од коронавирусот.

„Кога ја вршите целата своја хуманитарна работа во странство, се уште се очекува да ја ставите круната, да се подготвите, да изгледате убаво. Сакав да дојдам и веднаш да одам на работа“, рече Мис Англија.

 

Прочитај повеќе

Косово покрена нова трговска војна со Србија

Слободен печат

Во протестите во САД, новинарите станаа цел на полицијата

Слободен печат

Заев: Избори мора да има час поскоро, гласање ќе се одржи согласно безбедносните протоколи

Слободен печат

Убиството на Џорџ Флојд ја крена и Европа на нозе: Протести на солидарност со САД во Лондон и Берлин (ВИДЕО)

Слободен печат

И утре променливо облачно со локален дожд

Слободен печат

САД: Пет финансиски гиганти купија злато за две милијарди долари

Марина Дамческа

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Најмалку три жртви во Индијанополис во протестите поради смртта на Џорџ Флојд (ВИДЕО)

МИА Агенција

Не сакале да се тестираат од страв да не завршат на респиратор!

Марина Дамческа

Во Србија од утре ново попуштање на рестриктивните мерки

Слободен печат

Фил Хоган ќе се кандидира за нов шеф на СТО

Слободен печат

Федералната Влада засега нема да преземе контрола врз Националната гарда

Слободен печат

Израелскиот министер за одбрана „искрено“ жали за убиството на Палестинец со посебни потреби

Слободен печат