Мировната понуда од Владата неприфатлива за бунтовниците од Јужен Судан

Јужен Судан е една од најбогатите земји со нафта. 

Бунтовниците во Јужен Судан денеска ја одбија владината мировна понуда, за ставање крај на шестгодишната војна, во која загинаа 380.000 луѓе.

Претседателот на Јужен Судан, Салва Кир предложи сегашните 32 регионални држави да ги намали на изворни 10, што беше клучно барање на бунтовниците, за во иднина да разговараат за единствена влада.

Но, Кир во тие десет држави ги вклучи и трите „административни подрачја” – Пибор, Рувенг и Абјеи, што за лидерот на бунтовниците Реик Мачар е неприфатливо.

Кир и Мачар, кои живеат во егзил, се под голем меѓународен притисок да ги надминат недоразбирањата до 22 февруари, што е краен рок за постигнување на договор.

Бројот на држави е спорен бидејќи границите ќе ја определат поделбата на моќ во државата. Кога Јужен Судан во 2011 година прогласи независност од Судан имаше 10 држави, како што е предвидено со Уставот. Но, Кир во 20156 година го зголеми бројот на држави на 28, а потоа на 32, а сега ги намали на 10, плус три подрачја. Од трите најспорно е подрачјето богато со нафта – Рувенг.

Прочитајте и...  Медицинска сестра во Атланта: Ни ги крадат дезинфициенсите, а маски има сѐ помалку (ВИДЕО)

Јужен Судан е една од најбогатите земји со нафта.

Прочитај повеќе

Жбогар: Нема веќе враќање назад, сега сте во возот за преговарање и тој ја напушти станицата

МИА Агенција

Отворени дополнителни линии за психолошка поддршка за родители и деца

Слободен печат

Земјотрес со јачина од 5,8 степени ја погоди Индонезија

Слободен печат

Општина Карпош организира хуманитарна акција за 30 најранливи домаќинства

Слободен печат

Болните од коронавирус во Њујорк ќе се лекуваат и на американски воен брод (ВИДЕО)

Слободен печат

Во Хрватска 657 лица се позитивни на коронавирусот, вкупно пет починати

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кина со повеќе посериозни мерки планира да ја заживее економијата

Слободен печат

Економскиот совет одржа втор состанок, се разгледувал дополнителен пакет на мерки

Слободен печат

Австрија додека трае епидемијата нема да прифаќа барања за азил на своите граници

Слободен печат

Состојба со коронавирусот во светот до 17 часот

Слободен печат

Кучињата прошетани, полицискиот час може да почне (ФОТО)

Гореа контејнери во Скопје, пожарникарите мораа да интервенираат (ФОТО)

Слободен печат