Мираковска: Повеќе од седум години имаме систем во кој јавното обвинителство не може да си ја заврши својата работа

Во новиот закон нема амнестија, вели Мираковска,  и новите предмети ќе се процесуираат до крај, горди сме што го изгласавме Законот за јавното обвинителство.

Соња Мираковска, член на НСДП, исто така одржа говор пред судовите во нашата држава, откако толпата која маршираше за правдата пристигна до судовите.

-Не е исто во Собранието и овде, тука имам трема. Чекориме за правда, бидејќи борбата за правда не е завршена и сè уште трае. Повеќе од седум години имаме систем во кој јавното обвинителство не може да си ја заврши својата работа, силно се газени човековите права. Осудени граѓани, без докази, за тоа ќе се говори во следен период- рече Соња Мираковска.

Во новиот закон нема амнестија, вели Мираковска,  и новите предмети ќе се процесуираат до крај, горди сме што го изгласавме Законот за јавното обвинителство.

Прочитајте и...  Извештај на граѓанските организации за недостатоците во спроведувањето на Цел 16.3 на ОН во РСМ

Прочитај повеќе

Платежните картички со пари од државата ќе се достават најдоцна до 3 јули

Чулев: СВР Охрид работи на идентификација на лицата кои учествуваа на Литијата и се поднесуваат соодветни кривични пријави

Слободен печат

Педофил намамил дете со слатки, а потоа го убил и го силувал неговиот леш (ФОТО)

Слободен печат

Европа пред нова должничка криза: Мал просторот за намалување на трошоците

Слободен печат

Почина првиот здравствен работник од Ковид-19 во Македонија

Слободен печат

Корона дијалози: Здравствената не смее да прерасне во политичко – правна криза

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Остри критики за Министерот за безбедност на Индонезија откако го спореди коронавирусот со жените

Слободен печат

Златните резерви го спасија домашниот пазар во Србија

Слободен печат

Филипче: Лекарите специјалисти во болниците земаат помеѓу 85 и 170 илјади денари нето плата

Слободен печат

Италија ќе добие 170 милијарди евра од средствата на ЕУ фондот

Слободен печат

УХМР најавува пороен дожд и грмежи во попладневните часови

Слободен печат

Џонсон следниот месец ќе ги продолжи преговорите за Брегзит

Слободен печат