Министрите за надворешни работи од Г7 ја повикаа Русија да ја врати нуклеарната централа Запорожје под украинска контрола

Запорожје/ Фото EPA-EFE/RUSSIAN EMERGENCIES MINISTRY

Групата седум индустриски најразвиени земји ја осуди руската окупација на нуклеарната централа Запорожжје и ја повика Москва веднаш да и ја врати целосната контрола на централата на Украина.

Украинскиот персонал што управува со централата „мора да биде способен да ги извршува своите задачи без закани и притисок. Континуираната контрола на Русија врз централата е таа што го загрозува регионот”, се вели во соопштението на министрите за надворешни работи на Г7.

„Во тој контекст, бараме Русија веднаш да ја врати целосната контрола на нејзиниот вистински суверен сопственик, Украина, на нуклеарната централа Запорожје, како и на сите нуклеарни постројки во меѓународно признатите граници на Украина, за да ги обезбеди нивните безбедни и безбедни операции“ се вели во соопштението.

Видео на денот