15 C
Скопје

Министрите за надворешни работи на Г7 во мај ќе одржат состанок со физичко присуство

Велика Британија соопшти дека министрите за надворешни работи на земјите од Г7 на почетокот на мај ќе го одржат првиот „физички” состанок во изминатите две години.

Велика Британија е ротирачки претседател на групата.

Последниот состанок на министрите за надворешни работи на Г7 со физичко присуство се одржа во северозападна Франција во април 2019 година. Оттогаш, состаноците беа онлајн поради пандемијата на коронавирусот.

Британскиот министер за надворешни работи Доминик Раб рече дека се воспоставени строги мерки, вклучително и дневни тестови за коронавирус. Средбата ќе се одржи во Лондон од 3 до 5 мај.

Кабинетот на Раб го опиша состанокот како „клучна можност за заживување на личната дипломатија”. Тие ќе се фокусираат на глобалниот одговор на пандемијата и конкретно на вакцините. Меѓу другите теми се и пристапот на девојчињата до образование, климатски цели и борба против гладот.

На министрите за надворешни работи на Велика Британија, Канада, Франција, Германија, Италија, Јапонија и САД ќе им се придружат и претставници на ЕУ. Исто така се поканети Индија, Австралија, Јужна Кореја, Јужна Африка и претседателот на Асоцијацијата на државите од Југоисточна Азија (АСЕАН).

Поврзани вести

Демократите победија на изборите во Херцег Нови, партијата на Ѓукановиќ доби само 6 места

Слободен печат

ВИДЕО | Необично грабнување во Татарстан: Украле авион, се урнаа неколку минути по полетувањето и загинаа

Слободен печат

ВИДЕО: Шпанците излегоа на улиците за да го прослават укинувањето на карантинот – шест месеци беа заклучени

Слободен печат

Медиумски фонд, со пари од медицинскиот канабис!

Љубиша Николовски

ВИДЕО: Непоканет гостин му ја украде славата на министерот додека даваше изјава

Слободен печат

Индија мака мачи со пандемијата, регрутира поранешен воен медицински персонал

Слободен печат

Остави Коментар