Министрите за надворешни работи на ЕУ ја одобрија одлуката за пренос на профитот од руските средства во Украина

ЕУ знаме / Фото EPA-EFE/NEIL HALL

На редовниот состанок на Советот на ЕУ, министрите за надворешни работи на 27 земји на ЕУ ја одобрија одлуката за трансфер на 1,4 милијарди евра од профитот од замрзнатите средства на Русија на Европскиот мировен објект за воена помош за Украина, изјави шефот за надворешни работи на ЕУ, Жозеп Борел на прес-конференцијата, пренесе ТАСС. 

„Министрите денеска се договорија за правната рамка за распределба на неочекуваните профити од неподвижните руски средства на европскиот мировен објект. 1,4 милијарди (евра) ќе бидат достапни во текот на следниот месец, а уште една милијарда до крајот на годината, рече Борел.

Според него, овие пари ќе бидат искористени за купување системи за противвоздушна одбрана и муниција за Украина, како и за поддршка на одбранбената индустрија во земјата.

Шефот на дипломатијата на ЕУ, исто така, истакна дека Унгарија не може да го блокира користењето на профитот од руските средства за Украина, бидејќи таа не учествуваше во одлуката.

„Сметаме дека тоа е легално, бидејќи една земја не учествувала во одлучувањето и затоа нема право да учествува во одлуката за намените за кои се доделуваат парите“, рече тој.

Борел истакна дека Унгарија продолжува да ги блокира исплатите во износ од 6 милијарди евра од Европскиот мировен фонд кон Украина.

Борел рече и дека Европската унија и Украина имаат намера да потпишат договор за безбедносни гаранции за Киев до крајот на јуни.

„Ги финализираме нашите безбедносни обврски за Украина. Се надевам дека оваа работа ќе биде завршена многу брзо за да можеме да го потпишеме овој договор можеби уште овој месец, можеби на маргините на следниот Совет на Европската унија (27-28 јуни – ТАСС), Борел рече, нагласувајќи дека овој документ ќе послужи како сигнал за Москва за поддршката на ЕУ за Киев.

Замрзнати руски средства

Европската унија, Канада, САД и Јапонија ги замрзнаа средствата на Русија во износ од околу 300 милијарди долари по почетокот на специјалната воена операција во Украина. Од нив, околу 5-6 милијарди долари се наоѓаат во Соединетите Американски Држави, а повеќето од нив се во Европа, вклучително и на меѓународната локација на Euroclear во Белгија (каде што се складирани 210 милијарди долари).

Како што изјави портпаролката на руското МНР Марија Захарова, Москва веднаш ќе преземе одмазднички чекори. Таа ги нарече цинични и криминални намерите на Западот да ги искористи приходите од замрзнатите руски средства во корист на Украина.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 100 ДЕНАРИ

Видео на денот