Министерството за одрбана на Русија ќе отвори претставништво во Србија за јакнење на воените врски

Српското Министерство за одбрана денеска соопшти дека е почната постапка за отворање на претставништво на Министерството за одбрана на Русија во Србија.

Руското Министерство за одбрана вчера соопшти дека Претставништвото во Србија се формира со цел да се помогне на српската страна во решавање на прашања од областа на воената и воено-техничката соработка, давање насоки за активности на руски воени специјалци во Србија за давање помош во изградбата на оружените сили на земјата, обука за употреба и поправка на вооружувањето и воената техника испорачана од Русија.

Српското Министерство за одбрана денеска прецизира дека во претходниот период е поведена законски постапка, која претходи на склучување на Договорот меѓу двете влади за формирање претставништво на Министерството за одбрана на Русија во Србија.

Прочитајте и...  Во Солун 106 лица живеат на улица

Поврзани вести

Нови 2.135 случаи на коронавирус во Грција, 101 лице почина

Слободен печат

ВИДЕО: Кина и Јапонија работат на јакнење на економските врски

И.И.

ИНФОГРАФИК | Сите анти-ковид вакцини што се влезени во „финале“ на едно место: Од што се направени, колку ќе чинат и нивната ефикасност

Слободен печат

Нови 608 смртни случаи од ковид-19 во Велика Британија, најмногу од мај

Слободен печат

Македонија испратила документи до Софија, се чека одговор

Слободен печат

Анкета: Една четвртина од Италијанците веруваат во теории на заговор за Ковид-19

И.И.

Остави Коментар