Министерството за финансии на Британија ја означи Хезболах за терористичка група - Слободен печат

Министерството за финансии на Британија ја означи Хезболах за терористичка група

Претходно, само на военото крило на Хезболах можеше да биде замрзнат имотот според правилата на Владата на Велика Британија.

Британското Министерство за финансии соопшти денеска дека ја означува целата организација Хезболах како терористичка група во согласност со нејзините правила за тероризам и финансирање на тероризмот и дека имотот на групата ќе биде замрзнат.

Претходно, само на военото крило на Хезболах можеше да биде замрзнат имотот според правилата на Владата на Велика Британија.

Хезболах е вооружена група која САД ја окарактеризира како терористичка организација, основана во 1982 година од иранската Револуционерна гарда и е важен дел од регионалниот сојуз под водство на Техеран познат како „Оска на отпорот”.

Фото: ANWAR AMRO / AFP / Profimedia

Прочитајте и...  МВР го снимило Боки 13 како оди дома кај Катица Јанева

Прочитај повеќе

Оваа зима има најголем број на мигранти во Србија од 2016 година

Слободен печат

Јужнокорејскиот претседател побара зајакнување на економијата поради епидемијата на коронавирусот

Слободен печат

НАТО се подготвува да го подигне знамето на Северна Македонија

МИА агенција

Старите лица ќе добиваат нега дома на државен трошок

Весна Дамчевска

Времето денеска сончево и топло, од утре заладување и дожд

Слободен печат

Само посебни граѓани ќе добијат обичен пасош!

Мирослава Бурнс

Остави Коментар

три − три =

Прочитај повеќе

Епидемијата на коронавирусот може да предизвика недостиг на антибиотици

Слободен печат

ШТРАЈК ВО ГРЦИЈА: Атина утрово остана без јавен превоз

Слободен печат

Се стеснува просторот за уште едно „не“ од Брисел

Слободанка Јовановска

Бројот на починати од коронавирус во Хубеи се искачи на 1.789 луѓе

Слободен печат

Курсна листа: Колкава е вредноста на еврото денес?

Слободен печат

Никој не верува дека политиката ќе ги тргне канџите од судството

Соња Христовска Угриновска