9 C
Скопје

Министерство за култура со реакција на пресот на АА/А: Културата обединува, а не пресметува

Министерството нема да навлегува во „математиките” на партиите. Културата обединува, а не пресметува. Фактот дека лани е направен долг од три милиони евра на штета на културните работници и уметниците, доволно говори за ланската математика која била правена во Министерството, а сега е предмет на финансиската  полиција, се наведува во реакцијата на Министерството за култура по прес-конференцијата на коалицијата Алијанса на Албанците/Алтернатива (АА/А).

– Министерството за култура останува доследно на ставот дека основни критериуми според кои работеа комисиите, одлучувајќи по пријавите за Годишниот конкурс беа квалитетот на проектите, нивното значење за јавниот интерес во културата, нивната релевантност во животот на граѓаните, поддршка на автори од различни етнички заедници, стимулирање на креативни млади творци, на ранливи и маргинализирани групи, како и реално вреднување на трудот за да се заштити достоинството на авторот. Нашата земја е мултикултурна, вредност која сите заедно мора да ја негуваме и почитуваме, нагласуваат од Култура

Прочитајте и...  Презентирана фотографијата со изгледот на зградите кај „Холидеј Ин“

Поврзани вести

Лансет: Британската варијанта на коронавирус не предизвикува потешки форми на ковид-19

Слободен печат

Лавров во Техеран ќе разговара за нуклеарниот договор и кибер нападот врз Натанц

Слободен печат

Советот за безбедност на ООН денес разгледува извештај за работата на УНМИК

Слободен печат

Канада забрани извоз на дронови во Турција

Слободен печат

Бајден: Мирните протести се разбирливи, но нема оправдување за насилството

Слободен печат

Најмалку 20 загинати во автобуска несреќа во Перу

Слободен печат

Остави Коментар