Министерот за одбрана на САД: Кина со балон ги извидуваше нашите стратешки локации

Лојд Остин
Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин / Фото: Архива

Американски борбен авион денеска собори кинески шпионски балон над брегот на Јужна Каролина, во мисија што ја одобри американскиот претседател Џо Бајден, соопшти министерот за одбрана на САД Лојд Остин.

Балонот, кој Кина го користеше во обид да извиди стратешки локации во континенталниот дел на САД е соборен над територијалните води на САД – соопшти Остин.

Претседателот Бајден објави дека му препорачал на Пентагон балонот да биде соборен над вода. Во соопштението на Пентагон се наведува дека операцијата е извршена „без ризик по животот на Американците кои се под патеката на балонот“.

Американските власти претходнио го затворија воздушниот простор за цивилен воздушен сообраќај над Атланскиот Океан во областа на Јужна Каролина.

Во тек е акција за собирање на деловите од балонот.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот