Министерот за евроинтеграции бара советник за 55.304 денари, завршен факултет не е услов – Слободен печат
ВестиМакедонија

Министерот за евроинтеграции бара советник за 55.304 денари, завршен факултет не е услов

Владата вработува уште еден посебен советник.

Министерот за евроинтеграции и вицепремиер во Владата, Бујар Османи бара посебен советник за неговиот кабинет за поддршка на процесот на евроинтеграции. Огласот кој е објавен во дневните весници Османи го сподели и на својот Фејсбук профил.

„Министерството за Европските прашања претставуваат вистински престиж за секој кој се смета подготвен да се справи со предизвиците на европските интеграции. Пријавете се и бидете дел од тимот кој работи на пристапувањето на Република Северна Македонија во Европската Унија“, напиша Османи.

Иако советникот треба да го советува министерот за точно утврдена област сепак условите на огласот се толку општи што не се бара ниту да има завршено високо образование. Советникот ќе добива плата од 36.886 денари, а заедно со придонесите за него од буџетот на Владата ќе се издвојуваат 55.304 денари.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Еден коментар

  1. Еве шанса уште за еден од дванаесети братучед на некој од власта да се „удоми“ на народните јасли, оти другите роднини сите им се изнапикани по разни институции.

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close