4 C
Скопје

Министерот Оливер Спасовски оздраве од ковид-19: Оваа битка е многу добро животно искуство

По речиси едномесечна пауза поради борба со болеста ковид-19, на работа во министерството за внатрешни работи се врати министерот Оливер Спасовски.

Тој утрово во интервју за ТВ 24 објасни за својата битка со болеста поради што мораше да замине и на болничко лекување на Инфективната клиника во Скопје.

Оваа битка е многу добро животно искуство и со таа помисла, со позитивна мисла, со помош на лекарите, со поддршка од лекарите, од семејството, и пријатели успеав и во никој момент не помислив на ништо друго, туку да заврши таа битка со ковид и повторно да се вратам на обврските, да им служам на граѓаните и да ги извршувам обврските, рече Спасовски и додаде:

Прочитајте и...  Вучиќ: Србија не е близу до вонредна состојба

Психилошкиот момент, добра мисла и желба да се изборите со болеста како и поддршката од семејството се важни, но најголема заслуга имаа лекарите кои 24 часа се борат со болеста, рече Спасовски.

Тој упати апел до граѓаните да ги почитуваат мерките, задолжително да носат маски и да држат дистанца.

Спасовски упати поддршка до лекарите и медицинскиот персонал, а на граѓаните кои имаат симптоми на ковид-19 им порача навремено да се јават на лекар зошто тоа е клучно во справувањето со овој невидлив непријател.

Спасовски го победи ковид-19, се враќа на своите работни обврски

Поврзани вести

Јапонскиот премиер Суга: Можно е продолжување на вонредната состојба во Токио

Слободен печат

Во дебарската болница почна изградбата на централен систем за кислородна поддршка

Слободен печат

Орбан со писмо го известил Манфред Вебер: Фидес ја напушти ЕПП

Слободен печат

Бучковски: До крајот на годинава ќе најдеме решение со Софија

Шест степени според Рихтер: Силен земјотрес во Грција, почувствуван и во Македонија и во Бугарија

Слободен печат

Шекеринска: Состанокот на Радев грешка во чекори, Северна Македонија е пример за почитување на правата на граѓаните

Слободен печат

Остави Коментар