10.8 C
Скопје

Министерка го нарече дебил чешкиот премиер Бабиш (ВИДЕО)

Чешката министерка за труд и социјална политика, Јана Малачова, мислејќи дека микрофонот е исклучен за време на интервју за една телевизиja, го нарече дебил премиерот на таа земја, Андреј Бабиш.

-Тој Бабиш направи бордел (од државата). И сега сите ние мора да го чистиме. Тој е дебил, извинете, рече Малачова на крајот од интервјуто за чешката телевизија, пренесува Спутник.

Во последните недели, лидерите на опозициските партии остро ја критикуваа владата и премиерот за грешките направени за време на борбата против коронавирусот, како фактот што до последен момент не се воведе задолжително носење заштитни маски и се одложуваше воведувањето на вонредната состојба.

Вонредна состојба во Чешка беше воведена на 5 октомври.

Поврзани вести

СИПА упадна во просториите на Централната изборна комисија на БиХ

Илинка Иљоска

Тегелтија: На БиХ и требаат добри вести од Брисел, а тоа е кандидатски статус

Илинка Иљоска

Словенците предвидуваат дека до јуни ќе ја зауздаат короната: „800.000 луѓе се веќе заштитени“

Слободен печат

Мехмети: Предлог законот за дивоградби е политички договор меѓу Заев и Мицкоски

Слободен печат

Мицкоски: Се сомневам дека ќе добиеме датум за преговори

Слободен печат

Брнабиќ: Од дијалогот Белград – Приштина зависи стабилноста на целиот регион

Слободен печат

Остави Коментар