МИНИМАЛЕЦ И ЗА НЕВРАБОТЕНИТЕ: Нов предлог на Владата на Словенија

Владата на Словенија предложи измени и дополнувања на Законот за пазарот на труд, со што ќе се зголеми минималната бруто-корист за невработеност од 350 на 530 евра.

Ова ќе ја изедначи нето-висината на надоместокот со минималната плата во таа земја од 402 евра.

Извршната власт во Словенија ги смени и условите за утврдување на времетраењето на бенефициите за невработеност со цел активирање на постарата категорија невработено население.

Според новиот предлог, 19-месечна парична помош ќе им се исплати на осигурениците на возраст над 53 години кои ги исполнуваат барањата за осигурување повеќе од 25 години.

Парична 25-месечна помош ќе се плаќа на осигурениците на возраст од 58 години кои имаат стаж подолг од 28 години.

Прочитајте и...  За еден ден во Бразил починале 1.290 луѓе од Ковид-19

Прочитај повеќе

Најмалку 43 убиени во судири во Јужен Судан, украдени и десетици говеда

Слободен печат

ГОЛЕМА РАЦИЈА ВО ИТАЛИЈА: Уапсени три лица за детска порнографија

Слободен печат

Мицкоски: ВМРО-ДПМНЕ се обврзува на 640 милиони субвенции, загарантиран откуп за земјоделците и 4 милијарди домашни и странски инвестиции

Слободен печат

Хоти ги замоли пратениците во косовското Собрание да гласаат за измените на буџетот

Слободен печат

Заев од Кавадарци: Секоја година ќе ги зголемуваме платите на здравствените работници и соработници до 10 отсто

Слободен печат

РЕКОРДЕН БРОЈ ЗАБОЛЕНИ: Флорида потврди 11.458 новозаразени со коронавирусот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Николоски: Референдумска излезност на 15 јули за обнова на Македонија

Слободен печат

Прва жртва од коронавирус во Малешевијата

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Стапија во сила новите уставни амандмани во Русија

Слободен печат

Четворица новозаразени од коронавирусот во Кичево

Слободен печат

Богојески од Крушево: Очекувам сите крушевчани без разлика на нивната политичка припадност да гласаат за Македонски концепт

Слободен печат