Минатиот месец на американската граница уапсени повеќе од 144.000 мигранти – Слободен печат
ВестиПланета

Минатиот месец на американската граница уапсени повеќе од 144.000 мигранти

Меѓу уапсените има 57.000 малолетници, претежно од Хондурас, Гватемала и Салвадор, додаде службата.

Во мај годинава на јужната американска граница уапсени се повеќе од 144.000 мигранти, што е зголемување за 32 отсто во однос на април, соопшти американската погранична служба.

Меѓу уапсените има 57.000 малолетници, претежно од Хондурас, Гватемала и Салвадор, додаде службата.

Официјални претставници на службата изјавиле дека не очекуваат пад на бројот на мигрантите за време на летото.

Американскиот претседател Доналд Трамп го обвини Мексико дека им дозволува на мигрантите да ја преминуваат границата и неодамна се закани со воведување царини за мексикански производи.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close