Минатата година бесправно биле изградени 955 објекти – Слободен печат
ВестиЕкономија

Минатата година бесправно биле изградени 955 објекти

Најголем број бесправно изградени објекти (98.1 %) се во приватна сопственост.

Според податоците на Државниот завод за статистика, во текот на 2018 година, на територијата на Република Северна Македонија се регистрирани 955 бесправно изградени објекти.

Според видот на објектот, бесправно се изградени 249 објекти за домување (26.1 %), 133 доградби, надградби и адаптации (13.9 %), 113 деловни објекти (11.9 %), 78 гаражи (8.2 %), 134 огради (14.0 %), 6 скалила (0.6 %), 15 тераси (1.6 %), 28 летни тераси (2.9 %), 95 настрешници (9.9 %), 13 времени објекти (1.4 %) и 91 помошен објект (9.5 %).

Најголем број бесправно изградени објекти (98.1 %) се во приватна сопственост.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close