Милошоски: Советникот на Заев зема плата во Србија за да избегне плаќање на данок – Слободен печат
ВестиМакедонија

Милошоски: Советникот на Заев зема плата во Србија за да избегне плаќање на данок

Заев излажа кога рече дека советникот живее во Париз, бидејќи тој има постојано живеалиште во Скопје.

Пратеникот од ВМРО-ДПМНЕ Антонијо Милошоски на денешната седница за пратенички прашања го актуелизираше ангажирањето на Љупчо Зафировски за советник на премиерот Зоран Заев.

– Заев излажа кога рече дека советникот живее во Париз, бидејќи тој има постојано живеалиште во Скопје. Советникот платата од влада ја зема во Србија со што и тој и премиерот прават кривично дело за да избегнат плаќање данок – рече Милошоски.

Премиерот одговори дека платата се префрла на сметка што ја дал неговиот советник кога го потпишал договорот за ангажман и тој нема намера да биде истражен орган и да провери зошто некој има сметка во странство, а дека платата на советникот се исплаќа согласно закон и дека се плаќаат придонеси.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close