-6 C
Скопје

Милошоски обвинува: СДСМ лаже за Законот за заштита од заразни болести

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Антонио Милошоски на Фејсбук ги обвини СДСМ дека лажат дека Законот за заштита од заразни болести предлага мерки за борба против ковид-19 пандемијата.

„Еве потврда дека СДСМ лаже дека во Законот за заштита од заразни болести предлага мерки за борба против Ковид19 пандемијата. Прочитајте сами:

Нема ниту една мерка за хроничните болни. Ниту една мерка за зајакнување на државните здравствени институти за тестирање на населението. Нема мерка за поддршка на медицинскиот персонал и ургентна дополнителна обука и едукација. Нема мерка за поефтино тестирање на пензионерите како поризична категорија. Нема мерка за широк опфат на тестирање на општините со поголем број на заразени.“, напиша Милошоски.

Прочитајте и...  Една година од стапување на функцијата на Урсула фон дер Лајен: С. Македонија и Албанија се успешни приказни за ЕК

Поврзани вести

Иако доцна, сепак МЗ ја објави статистиката: Регистрирани 336 нови случаи, починаа 32 лица

Слободен печат

Изостана денешната ковид- статистика

Слободен печат

ВИДЕО | Трамп: Не се борам за себе, туку за 74 милиони луѓе кои гласаа за мене

Слободен печат

Опозицијата ја бара дневната статистика на заболени од ковид-19

Слободен печат

ВИДЕО: Отворено едно од најголемите лизгалишта во Европа

Слободен печат

Уште еден град во Србија прогласи вонредна состојба

Слободен печат

Остави Коментар