Милошоски: Неприфатливо е јазикот да биде предмет на преговори во рамките на ЕУ

Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Антонио Милошоски изјави дека како претседател на комисијата за надворешна политика ќе побара Собранието да расправа за бугарскиот меморандум кој се однесува на македонските европски интеграции.

Сепак, Милошоски вели дека власта најверојатно нема да го прифати барањето.

Според него неприфатливо е јазикот да биде предмет на преговори за влез во Европската унија, а бугарските позиции ги смета  за неевропски.

Прочитајте и...  УПОМ бара повлекување на сите недекларирани маски за заштита од коронавирус во Македонија

Поврзани вести

ВИДЕО: Трамп напушти интервју, па без дозвола од телевизијата го емитуваше

Маријана Митровска

Полицијата растури свадба во Арачиново, еве што се случи со сватовите

Марина Дамческа

Полска го забрани абортусот, ќе биде дозволен само во овие случаи

Баба од Мадрид на 99 години ја победи короната, им се врати на омилените серии и игри на таблетот

Слободен печат

Мицкоски: Законот за заразни болести во кој се колне Филипче не е за болните, туку за надлежностите и процедурите

Слободен печат

Автобусите на ЈСП утре ќе сообраќаат по неделен возен ред

Слободен печат

Остави Коментар