Милков открива што ги боли Бугарите: „Ако е проблем името на Цар Борис, името на Јосип Броз Тито е уште поголем проблем“

Маж вози велосипед во близина на споменикот на Јосип Броз Тито во Скопје
Гимназијата „Јосип Броз“ во Скопје / Фото: EPA-EFE/GEORGI LICOVSKI

Вршителот на должноста министер за надворешни работи во техничката влада на Бугарија, Николај Милков, околу најавеното отворање на бугарскиот клуб со контроверзно име „Цар Борис Трети“ во Охрид, вели дека е „добро да се мерат реакциите, добро е да се биде ладнокрвен, да се размислува пред да се зборува и да се решаваат работите прагматично, што го обезбедува нашиот Договор за добрососедство“.

Милков во изјава за БГНЕС рече и дека „ако името „Цар Борис Трети“ е проблем, името на гимназијата во Скопје „Јосип Броз Тито“ е многу поголем проблем“.

Зборувајќи за изјавите на претседателот Стево Пендаровски дека нема намера да оди во Бугарија за да расправа за историски прашања, Милков рече дека „Бугарија е Европската Унија и додека преговара со ЕУ, Република Северна Македонија преговара со Бугарија“.

„Не сакам да коментирам што се дозна од медиумите што го кажа Стево Пендаровски, бидејќи не треба да коментирам ниту за медиумите. Сакам да дадам некои принципиелни коментари за системски прашања во односите. Се надеваме дека законот извршните органи во РМ ќе ја гарантираат безбедноста во државата, вклучително и луѓето со бугарско етничко и национално самосвест таму“, рече Милков.

Видео на денот