Милитантна група планирала убиство на Обама, Клинтон и Сорос - Слободен печат

Милитантна група планирала убиство на Обама, Клинтон и Сорос

Лари Хопкинс, водач на вооружена група што пресретнува мигранти кои илегално преминуваат во САД од Мексико, планирал да ги убие поранешниот американски претседател Барак Обама и некогашната државна секретарка Хилари Клинтон, покажуваат документи на Федералното истражно биро (ФБИ).

Хопкинс е лидер на групата Обединети уставни патриоти, чии припадници тврдат дека во последните 60 дена им помогнале на припадниците на безбедносните сили да уапсат околу 5.600 мигранти во пустината во американската сојузна држава Ново Мексико.

Тој беше уапсен во петокот под обвинение за незаконско поседување на оружје.

ФБИ во судските списи објавени денеска наведува дека во 2017 година сведоци го обвиниле Хопкинс дека со неговата група планирале убиство на Барак Обама, Хилари Клинтон и милијардерот Џорџ Сорос.

Прочитајте и...  Поголемиот дел од граѓаните на Северна Ирска сакаат земјата да остане во Обединетото Кралство

Прочитај повеќе

Ордановски: Доколку правосудството сака да испорача правда, тоа ќе го стори

Слободен печат

Напуштениот брод кој повеќе од една година низ Атлантикот пловеше без екипаж „уловен“ во Ирска

Слободен печат

Бектеши: ДУИ нема да формира коалиција со ниту еден субјект што ќе се обиде да го негира Преспанскиот договор

Слободен печат

Сандерс со убедливо водство кај демократите

Слободен печат

Путин го разреши својот советник Сурков, креаторот на „вертикална моќ“

Слободен печат

Трамп помилува седум лица, ја намали и затворската казна на Род Благоевиќ

Слободен печат

Остави Коментар

тринаесет + четири =

Прочитај повеќе

Зеќири: Сега предметите и истрагите се живи, конечно ќе може да се постапува

Слободен печат

На Кинезите им е забранет влез во Русија до 20 февруари

Слободен печат

Светската здравствена организација ја пофали Кина за мерките против коронавирусот

Слободен печат

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Слободен печат

Калифорниското вино се продава по рекорднo ниски цени

Слободен печат

Трамп: Сè што е поврзано со оваа измамничка истрага на обвинителот Малер да се отфрли

Слободен печат