МИЛИЈАРДЕРИТЕ стравуваат за своето БОГАТСТВО: Ќе ја напуштаат Велика Британија, доколку Корбин стане премиер

Адвокатите и сметководителите на најбогатите британски семејства велат дека се „преплавени“ со повици од милијардерите и милионерите кои барале помош и совети во изборот на земји за селидба, наведува британскиот весник „Гардијан“.

Најбогатите луѓе во Британија се спремни веднаш да ја напуштат земјата, во случај Џереми Корбин да стане премиер, стравувајќи од можна промена на даночната политика и контрола на капиталот.

Истовремено, го преместуваат капиталот во странство и со децата склучуваат договори за подароци, за да го избегнат ветувањето на лабуристите дека ќе го оданочуваат наследството чија вредност надминува 125.000 фунти.

Советниците наведуваат дека потенцијалната влада на Корбин претставува поголема закана по богатството и животниот стандард на едниот процент најбогати отколку Брегзитот.

Прочитајте и...  Берни Сандерс предлага данок со кој Безос, Закерберг и Маск би требале да платат милијарди долари

Џефри Тод, партнер во адвокатската компанија Будл Хетфилд вели дека многу од неговите клиенти веќе подготвиле план за префрлање на богатството од земјата во рок од неколку минути, доколку Корбин биде избран за премиер.

„Многу богати луѓе се загрижени поради тоа што би морале да платат многу поголем данок на богатството и веќе се подготвени за можноста Корбин да состави влада. Трансферите на богатствата се веќе смислени – во голем број случаи недостига само потпис на документот“, наведува Тод.

Прочитај повеќе

Нови 155 позитивни случаи со Ковид-19 во последните 24 часа, починаа две лица

Слободен печат

Mаж исчезнал во водите на Вардар додека извлекувал возило на ЕВН

Слободен печат

Либанскиот претседател се сомнева: Експлозијата може да е предизвикана од бомба, ракета…

Слободен печат

Ново жариште во Германија, матуранти го донесоа вирусот од одморот во Хрватска

Слободен печат

ГП „Евзони” за влез во Грција ќе биде затворен за патници и возила по осум часа дневно до 15 август

Слободен печат

Мета побара итна реакција од владата за да се избегне катастрофа во албанската економија и семејствата

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Во Србија 276 новозаразени лица, петмина починати

Слободен печат

ТРАГЕДИЈА ВО СКОПЈЕ: Син го пронашол својот татко мртов во гаража

Слободен печат

Во недела во Крушево ќе се одржи првиот пливачки маратон „Тоше Проески”

Слободен печат

Богојески: Поддршка на иницијативата на Антикорупциска за Закон за потекло на имот

МИА Агенција

Рекорден прилив на мигранти: Велика Британија ги засилува контролите на границите

Слободен печат

Американски сенатор: САД да ги обнови санкциите кон Белорусија, ако Лукашенко ја украде победата на изборите

Слободен печат