Милевски се сретна со европратеничката Јовева – Слободен печат
ВестиМакедонија

Милевски се сретна со европратеничката Јовева

На средбата се зборуваше за европските процеси и децентрализацијата на Северна Македонија.

Министерство за локална самоуправа комплетно се заложува да се постават европски стандарди во сите општини со кои соработуваат, нагласи денеска министерот за локална самоуправа Горан Милески на средбата со европратеничка Ирена Јовева.

На средбата се зборуваше за европските процеси и децентрализацијата на Северна Македонија.

– Министерството за локална самоуправа активно работи на процесот на децентрализација. Голем придонес за развој на општините се и ЕУ програмите преку кои ги работиме проектите. Се надеваме на позитивен исход за добивање на датум за преговори на земјата за да ги постигнеме стандардите на ЕУ посочи Милевски.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close