Милевски се сретна со европратеничката Јовева

Министерство за локална самоуправа комплетно се заложува да се постават европски стандарди во сите општини со кои соработуваат, нагласи денеска министерот за локална самоуправа Горан Милески на средбата со европратеничка Ирена Јовева.

На средбата се зборуваше за европските процеси и децентрализацијата на Северна Македонија.

– Министерството за локална самоуправа активно работи на процесот на децентрализација. Голем придонес за развој на општините се и ЕУ програмите преку кои ги работиме проектите. Се надеваме на позитивен исход за добивање на датум за преговори на земјата за да ги постигнеме стандардите на ЕУ посочи Милевски.

Прочитајте и...  Најголем дневен пораст на заболени во Хрватска: Нови 96 случаи на коронавирус, две лица починаа

Прочитај повеќе

СЗО: Првите резултати за лек против Ковид-19 за две недели

Слободен печат

Јанушев: Промоција и поддршка на македонските компании за настап на странски пазари

Слободен печат

Лукаревска: Со бокс во лице на жена не се “исправа” држава

Слободен печат

Дојче Веле: Западен Балкан има големи очекувања од Берлин, кои ни теоретски не можат да се исполнат

Слободен печат

Петар Богојески: Доста ни е од импровизации со кои живееме веќе 30 години

Слободен печат

Шахпаска: Продолжуваме да ја градиме нашата земја по европски пример, современа инфраструктура за современа држава

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Невремето си го направи своето: Чаирчани ловеа риби на улиците (ВИДЕО)

Слободен печат

Безос го урна и сопствениот рекорд: Светската економија се урива, а најбогатиот уште побогат

Слободен печат

Интервју со психолог Штерјовска: Коронавирусот ја изеде „старата реалност“, „новото нормално“ зависи од нас

Весна Тодоровска

Испрани се Македонијо!

Слободен печат

Тегнел: „Шведскиот модел” против коронавирусот е подобар на долг рок

Слободен печат

АХВ: Извршен вонреден инспекциски надзор на сендвичарницата Гранд Бургер

Слободен печат