Милевски – Хоџиќ: Поефикасна прекугранична соработка за повеќе финансии од ЕУ за развој

Министерот за локална самоуправа Горан Милевски денеска во Приштина имаше работен состанок со министерката за администрација на локалната самоуправа Адријана Хоџиќ на која се разговараше за спроведувањето на Програмата за прекугранична соработка меѓу Северна Македонија и Косово, како и за подготовката на новата Програма за периодот 2021-2027 година.

На состанокот, министерот Милевски истакна дека прекуграничната соработка меѓу Северна Македонија и Косово е интерес и за двете земји и дека треба да се реализира на поефикасен начин, со цел максимално да се апсорбираат средствата од Европската Унија.

– Заради поефикасно користење на средствата од Европската Унија разговаравме за можностите за реализација на уште еден заеднички стратешки проект во наредниот програмски период, кој што ќе биде од интерес на граѓаните од пограничниот регион. Во рамките на актуелната програма за прекугранична соработка меѓу двете земји во финална фаза на реализација е граничниот премин Белановце- Станчиќ, во вкупна вредност од 1,2 милиони евра.   Селектирањето на проектите од третиот јавен повик треба да заврши до месец ноември, на располагање имаме 2 милиони евра за реализација на проекти од двете страни на границата, а во рамките на вториот ИПА Програмски период 2014-2020 веќе се реализираат 9 проекти од првиот и од вториот јавен повик, во вкупна вредност од околу 2,5 милиони евра, од кои 1,3 милиони евра се наменети за проектите во нашата земја, изјави министерот за локална самоуправа Горан Милевски.

Прочитајте и...  ЕУ го поздрави формирањето на нова Влада на Косово

Министерката за администрација на локалната самоуправа на Косово, Адријана Хоџиќ изрази задоволство од реализираната средба и отворените можности за подобрување на соработката и размена на искуства и иницијативи.

– Соработката што ја имаат Косово и Северна Македонија е многу важна во однос на спроведувањето на Програмата за прекугранична соработка ИПА II 2014-2020, која што заеднички ја подготвија двете земји и која има за цел зајакнување на соработката меѓу институциите, како и меѓу субјектите во пограничниот регион со цел да се постигне поодржлив економски и социјален развој, со заедничко делување, изјави министерката за администрација на локалната самоуправа на Косово, Адријана Хоџиќ.

Прочитај повеќе

Филипче: Се надевам дека и на последните скептици ќе им стане јасно дека вирусот не е шега (ВИДЕО)

Слободен печат

Експлодираше фабрика за хемикалии во Индија: 8 загинати, 174 се повредени

Слободен печат

Филипче: Целосна забрана за движење во Скопје и сите скопски општини (ВИДЕО)

Слободен печат

Црногорски мафијаш изрешетан на улица во Шпанија (ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО)

Слободен печат

ВО ЖИВO: Венко Филипче ќе ја соопшти одлуката за претстојниот викенд

Слободен печат

Пентагон распореди 1.600 американски војници во околината на Вашингтон

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Што позајми Илон Маск од Русите за да им создаде моќно летало на Американците

Слободен печат

Жерновски: Не очекувам Бугарија да не блокира за ЕУ

Слободен печат

Социјалните мрежи преплавени со сцени од полициска бруталност, ниту децата не се поштедени (ВИДЕО)

Слободен печат

До крајот на годината Велика Британија го напушта единствениот пазар на ЕУ

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Трамп: Здравиот разум налага да се повика Путин на Самитот на Г7

Слободен печат