8 C
Скопје

Милета Миљаниќ, ака Мајк падна во Њујорк: Агентите на ФБИ му ставија лисици на рацете на водачот на кланот „Америка“

Милета Миљаниќ, ака Мајк (61), водачот на кланот „Америка“, беше уапсен на 23 февруари во неговиот стан во Њујорк, објави денес српкиот портал Блиц.

Според неофицијални информации, агентите на ФБИ кои упаднале во станот во кој живее со своето семејство, во спалната соба пронашле полуавтоматски пиштол, поради што му ставиле лисици на рацете и го одвеле во притвор. Тој наводно признал дека пронајденото оружје е негово.

Првиот човек на кланот, кој според оперативните информации, се занимава со шверц на кокаин од Јужна Америка во Европа има американско државјанство и одамна ѝ е познат на српската, но и на другите светски полиции, пренесува „Курир“.

Во Србија, Миљаниќ беше уапсен само еднаш, за време на акцијата „Сабја“, но во тоа време не беше поведена постапка против него, па тој беше ослободен од притвор.

Прочитајте и...  Силен земјотрес во западна Индонезија

Милјаниќ беше осуден и во Италија за криумчарење кокаин, а за истото злосторство против него, наводно, се води истрага во САД, каде што живее со години.

– Се шпекулира дека неговиот клан има одлични врски во Колумбија и дека тие се „прва рака“ за трансфер на кокаин во Европа. Тие, наводно, имаат свои луѓе и гранки низ целиот свет.

Првиот голем случај на шверц на кокаин поврзан со името на Миљаниќ беше во 2004 година, кога беше уапсен во Швајцарија за шверц на 114 килограми дрога во Атина, за што беше екстрадиран во Грција и затворен до 2009 година. Тој беше осуден за истото дело во Италија. До седум години затвор, а медиумите шпекулираа дека и САД го испитуваат за трговија со дрога.

Прочитајте и...  Украина тврди дека Русија наскоро ќе има повеќе од 120.000 војници на границата

– Наводно, неговиот клан има одлични врски во Колумбија и тие се „прва рака“ за трансфер на кокаин во Европа. Тие, наводно, имаат свои луѓе и филијали низ целиот свет, но тој не учествува директно, туку ја води својата деловна активност од ујорк – додава тој и потсетува дека Јакшиќ неодамна беше осуден на 25 години затвор во Перу.

Кланот „Америка“ беше основан во средината на 90-тите години од Воислав Раичевиќ, наречен Воја Американецот, кој го презеде приматот во белградското подземје. Раичевиќ исчезна во 1997 година и беше прогласен за мртов три години подоцна, иако неговото тело никогаш не беше пронајдено. Поради убиството на Раичевиќ, неговите соработници се одмаздија, што резултираше со низа ликвидации, за кои сведок под псевдонимот „Среќко“ еднаш даде изјава во полиција.

Прочитајте и...  Поповиќ за СП: Потребни се повисоки плати, борбата со корупцијата не е бесплатна

Пред два месеци, американското обвинителство откри дека Џејмс Кејхил, шеф на синдикалниот синдикат од Њујорк и соработник на гувернерот на оваа држава, кој беше уапсен во октомври минатата година под сомнение дека примил мито и работел на штета на работниците што ги претставуваше, беше поврзан со кланот „Америка“, Во прислушкувани разговори што ги доби обвинителството Кејхл го спомнуваше Миле Миљаниќ и наводно го нарекувал „свој човек“ во разговорите.

Извор:Блиц.рс

Поврзани вести

Повторно се тресеше Хрватска: Земјотрес е забележан и во Словенија

Слободен печат

ВИДЕО I Заврши судењето за убиството на Афроамериканецот Џорџ Флојд: Војска и хеликоптери низ улиците на САД, Дерек Шовин е виновен

Слободен печат

ВОЗНЕМИРУВАЧКО ВИДЕО: 12-годишно девојче oд Велес, брутално нападнато од својата врсничка додека останатите гледаат и снимаат со телефон

Слободен печат

Кинеската вакцина е 93 отсто ефикасна во спречување на хоспитализација: Не е забележам ниту еден смртен случај

Слободен печат

Вработен во казино играл со пари што ги извадил од апарати, „се покрил“ со 5.000 службени евра

Слободен печат

По Велигден, во Бугарија може да има уште еден бран на пандемијата

Слободен печат

Остави Коментар