Мик Шумахер дебитира за Мерцедес, десет години откако неговиот татко возеше за тимот

EPA-EFE/ALI HAIDER

Младиот Шумахер денеска имаше шанса првпат да го вози автомобилот на Мерцедес што сезонава се користи за трките во Формула 1, десет години откако неговиот славен татко го изведе своето последно возење за овој тим

Мик Шумахер го имаше своето деби со Мерцедес на тестот денеска, нешто повеќе од 10 години од последното тест-возење на неговиот татко со тој тим.

Поранешниот возач на Хаас оваа година му се приклучи на Мерцедес во резервна улога. Тој денеска возеше на патеката Каталуња за да ги проба гумите од Пирели кои се во развој за 2024 година. Ова е првпат Мик да го вози Ф1 автомобилот на Мерцедес В14.

Шумахер возеше на вториот ден од тестот, преземајќи ги возачките должности од Џорџ Расел кој вчера ги проба гумите. Ферари исто така беше во акција на патеката денеска, Карлос Сајнц презеде од Шарл Леклер кој возеше првиот ден.

Михаел Шумахер имаше долга историја со Мерцедес. Тој меѓу другото беше дел од нивната програма за развој на помлади возачи. На крајот на својата Ф1 кариера, Шумахер се тркаше за Мерцедес од 2010 до 2012 година, а годината потоа направи неколку промотивни трки за тимот.

Неговото последно возење беше во мај 2013 година, кога извози демонстративен круг Нирбургринг во автомобилот на Мерцедес од 2011 година. Седум месеци подоцна тој претрпе сериозни повреди на мозокот во несреќата на скијање.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот