Мијалков не се сеќава на низа настани за „Монструм“

Поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков на денешното судење за петкратното убиство кај Смилковското Езеро на низа прашања кој му беа поставувани одговараше со „не се сеќавам“.

Тој низа пати нагласуваше дека од настанот до денеска изминало многу време и не може да се сети на се. На прашање поставено од Горан Наќев, татко на едно од четирите убиени момчиња што мисли Мијалков за изјавата на поранешниот премиер Зоран Заев кој на средба со родители на убиените момчиња рекол дека во убиството биле замешани и тајните служби, сведокот рече:

– Тоа ќе мора да го прашате премиерот, не би сакал да давам паушални одговори.

Обвинетиот Фејзи Азири му постави прашање на Мијалков дали се сеќава дека веднаш по приведувањето на осомничените во Американската амбасада во Скопје поднел досие за нив и дали имал состанок со некој од амбасадата на САД.

Прочитајте и...  Стапката на затвореници во нашата држава бележи пад од 29 проценти, најмногу затвореници има во Русија

– Имавме размена на информации, но не можам да се сетам дека сум однел досие – рече Мијалков.

Азири се повика на транскрипт од една од „бомбите“ во кој се води разговор помеѓу новинарката Оливера Трајковска и бизнисменот Јордан Камчев, а во кој било спомнато дека Мијалков ги однел досиејата во американската амбасада. Разговорот се случил на 1 мај 2012 година. Откако беше прочитан транскриптот, Мијалков објасни дека станувало збор за размена на информации, а не дека биле однесени досиеја за осомничените.

– Не знам од каде Камчев ги знаел тие информаци, но како што објаснив и претходно имавме размена на информации.

Адвокатот Насер Рауфи му постави прашање на Мијалков „кој ги дал информациите дека осомничените биле припадници на Ал Каеда?“, на што сведокот рече:

Прочитајте и...  Германското министерство го забрани користењето на ZOOM преку службените мобилни

– Не можам да се сетам дека сме добиле информации дека биле на боишта. УБК само беше партиципиент во истрагата и учествувавме на состаноците во БЈБ каде на дневна основа се среќаваа сите оние кои беа задолжени за случајот.

Судењето е во тек, а се очекува да сведочат и Муса Џафери, Блерим Беџети, како и Синиша Алексовски, поранешен советник во претседателскиот кабинет во времето на Ѓорѓе Иванов.

Прочитај повеќе

Бројот на крводарители сведен на минимум

Слободен печат

Авганистан денеска ослободи 100 талибански заробеници

МИА Агенција

Спасовски: Владата во ниту еден момент не заборави на граѓаните на Општина Куманово

Слободен печат

Лајчак известен дека Курти лично ќе го предводи косовскиот тим за преговори со Србија

Слободен печат

Што после коронавирусот? Започнува „втората фаза“ – Овие земји во Европа почнаа да ги олабавуваат мерките

Слободен печат

Не чекале коронатест – патници од индонезиски брод скокале во море и пливале до брегот

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Постигнат договор во ОПЕК за намалување на дневното производство на нафта

МИА Агенција

Оваа техника за дишење може да им го спаси животот на заболените од коронавирус: Англиски лекар објаснува како да ги спасите белите дробови (ВИДЕО)

Слободен печат

Бебе заразено со коронавирус во Македонија

ЕЦДЦ: Европа сѐ уште не го достигна врвот на епидемијата

МИА Агенција

Стравувајќи од нова епидемија Кина стави во карантин регион од 640 илјади луѓе

Дејан Андоновиќ

Синот на српскиот претседател Вучиќ заразен од коронавирус: „Сине ќе победиш, те сака тато“

Слободен печат