Мијалков ќе го прашува Верушевски, разузнавачко соочување на судењето „Таргет – Тврдина“

Поранешните први разузнавачи, Зоран Верушевски како сведок и Сашо Мијалков како обвинет во судскиот процес „Таргет-Тврдина“ напладне треба да се соочат. Кој нелегално прислушувал над 20.000 граѓани преку системите за следење на комуникации во УБК е клучниот одговор што се чека.

Верушевски денеска ќе одговара на прашањата на Мијалков, откако на претходното рочиште прашања му поставуваше обвинителството. На претходното судењето за „Таргет – Тврдина“ пред десетина дена, Верушевски негираше неговата вмешаност во преземањето на бомбите од разузнавачите од УБК Ѓорѓи Лазаревски и Ѕвонко Костовски и кажа дека бил одговорен за безбедноста во СДСМ и додека ја извршувал таа функција добивал сензитивни информации со кои постапувал. Рече дека првите информации за „бомбите“ во 2010 година.

Прочитајте и...  Жестоки инциденти пред Амбасадата на САД во Атина (ВИДЕО)

Според обвинението, преку три системи за следење на комуникациите во УБК во периодот од 2008 до 2015 година незаконски биле следени 4.286 телефонски броеви за кои воопшто не биле издадени судски наредби.

 

Прочитај повеќе

Прославите на Бајрам отворија ново коронажариште во Германија: Тие Балканци мислат дека правилата за нив не важат

Слободен печат

„„Виз Ер” ја продолжи суспензијата: До 14 јуни нема да има летови до и од земјава

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со Ковид-19 во светот

Слободен печат

Шпанија се предомисли, не ги отвора границите во јуни

Слободен печат

ОЈО загуби професионалец и голем пријател, почина поранешниот обвинител Славчо Станков

Слободен печат

Столтенберг: НАТО продолжува да ја поддржува меѓународната борба против тероризмот

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

АНКЕТА: Штом не ги почитуваме мерките, нека има полициски час

Михаило Донев

Изгласана доверба на полската влада

Слободен печат

Граѓаните се иселија за викендот, ќе се вратат в понеделник (ФОТО+ ВИДЕО)

Слободен печат

Гутереш: Вакцината против коронавирус ќе биде светско јавно добро достапно на сите

Слободен печат

Димитриевски: Убеден сум дека вистината за овој монтиран случај излезе на виделина

Слободен печат

Отворена истрага против полицијата во САД, врз демонстрант фрлија солзавец (ВИДЕО)

Слободен печат