Мијаиловиќ потврди: Партизан официјално во Евролигата

КК Партизан повторно е дел од евролигашката елита/Фото: ABA League j.t.d./Dragana Stjepanovic

Претседателот на српскиот кошаркарски клуб Партизан, Остоја Мијаиловиќ денеска на својот Инстаграм профил потврди дека „црно-белите“ и официјално потпишале договор со Евролигата во која ќе играат следната сезона.

– Денеска е потпишан официјален договор со кој КК Партизан станува учесник во Евролигата за сезоната 2022/23. На овој начин уште еднаш би сакал да им честитам на сите кои го имаат Партизан во срцето – конечно сме на местото што го заслужуваме – напиша Мијаиловиќ на Инстаграм.

Претседателот на Партизан ги повика навивачите да му дадат поддршка на тимот на Жељко Обрадовиќ и најави дека продажбата на сезонските билети ќе започне на 15 август.

– Известување до сите фанови, КК Партизан ќе ги пушти во продажба сезонските билети на 15 август. Очекувајте многу новитети и подобрувања во однос на претходните години. Ни треба вашата поддршка, повторно заедно да испишеме историјата – вели Мијаиловиќ.

Кошаркарите на Партизан ќе ја започнат сезоната во Евролигата на 7 октомври (20 часот) со гостување кај Алба во Берлин, а првиот домашен меч ќе го имаат против Олимпија од Милано во третото коло на 18 октомври.

Видео на денот