Мигрантите ги скараа Франција и Велика Британија

Мигранти Франција Британија Кале
Мигранти / Фото: EPA/YOAN VALAT

 Портпаролот на француската влада Габриел Атал денеска изјави дека францускиот министер за внатрешни работи Жералд Дарманен ја информирал својата британска колешка Прити Прател дека „повеќе не е добредојдена” на неделниот состанок во Франција за прашањето на илегалните мигранти, јави Би-Би-Си.

Откажувањето уследи по писмото од британскиот премиер Борис Џонсон до францускиот претседател Емануел Макрон, во кое се критикува Франција за нејзиното справување со илегалната миграција и трговијата со луѓе.

Во ескалацијата на политичката криза по смртта на 27 лица во Ла Манш Каналот, Жералд Дарманин рече дека Франција е разочарана од писмото.

– Со изнесувањето во јавност, работите станаа уште полоши. Јавното писмо на британскиот премиер го сметаме за неприфатливо и спротивно на нашите разговори меѓу партнерите. Како резултат на тоа, Прити Пател повеќе не е добредојдена, рече Дарманен.

Џонсон постави пет чекори во своето писмо до претседателот Емануел Макрон за да избегне повторување на трагедијата од средата. Меѓу предложените мерки е и активирање на заеднички патроли за да се спречи поголем број бродови да го напуштат францускиот брег, како и примена на најнапредната технологија, како сензори и радари. 

Се предлагаат и заеднички поморски патроли во меѓусебните територијални води и воздушно набљудување, како и поголема соработка меѓу заедничките разузнавачки служби. Тој предложи и преговори за постигнување договор за враќање на бегалците меѓу Обединетото Кралство и ЕУ.

 

„Договор со Франција за прием на мигранти кои го минуваат каналот на оваа опасна рута ќе има автоматско и значително влијание”, наведе Џонсон во писмото.

Завчера најмалку 27 луѓе се удавија во каналот Ламанш во обид од Франција да стигнат во Велика Британија

Видео на денот