Мигранти ја блокираа железничката станица во Атина, бараат отворање на грчко-македонската граница (ВИДЕО) - Слободен печат

Мигранти ја блокираа железничката станица во Атина, бараат отворање на грчко-македонската граница (ВИДЕО)

Железничкиот сообраќај меѓу Атина и Солун денеска беше прекинат поради протестите на околу 200 баратели на азил, кои ги блокираа шините на главната железничка станица во Атина со барање да се отвори грчко-македонската граница.

Некои од мигрантите поставија и шатори на шините. Протестираат против , како што велат , бавната процедура за добивање азил во Грција и лошите услови за живот во камповите низ земјата.

Полицијата се обиде да ги убеди демонстрантите да ги ослободат шините.

 

До блокада дојде откако вчера избувна кавга меѓу барателите на азил во кампот Диавата на северот на Грција, на околу 100 километри од железничкиот граничен премин Идомени.

 

Прочитајте и...  Зоран Милановиќ и официјално е петтиот претседател на Хрватска (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Ордановски: Доколку правосудството сака да испорача правда, тоа ќе го стори

Слободен печат

Напуштениот брод кој повеќе од една година низ Атлантикот пловеше без екипаж „уловен“ во Ирска

Слободен печат

Бектеши: ДУИ нема да формира коалиција со ниту еден субјект што ќе се обиде да го негира Преспанскиот договор

Слободен печат

Сандерс со убедливо водство кај демократите

Слободен печат

Путин го разреши својот советник Сурков, креаторот на „вертикална моќ“

Слободен печат

Трамп помилува седум лица, ја намали и затворската казна на Род Благоевиќ

Слободен печат

Остави Коментар

четиринаесет + 17 =

Прочитај повеќе

Зеќири: Сега предметите и истрагите се живи, конечно ќе може да се постапува

Слободен печат

На Кинезите им е забранет влез во Русија до 20 февруари

Слободен печат

Светската здравствена организација ја пофали Кина за мерките против коронавирусот

Слободен печат

Отфрлени заклучоците на Република Српска за границата со Федерацијата БиХ

Слободен печат

Калифорниското вино се продава по рекорднo ниски цени

Слободен печат

Трамп: Сè што е поврзано со оваа измамничка истрага на обвинителот Малер да се отфрли

Слободен печат